iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
10. 11. 2013
16:28 na ČT24

1 2 3 4 5

2 hlasy
1818
zhlédnutí

Turbulence

Supertajfun Hayian — Tropická bouře Sonia — Přípravy na zimu v Japonsku — Jak fotit fenomény počasí? — Sklizeň pro Tokajské víno — Sesuvy půdy v Mexiku — Předpověď písečných bouří v Dubaji — Požáry v Austrálii

15 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mozaika

  0:25 do playlistu

  Mozaika
  V Mozaice tentokrát supertajfun Hayian – zřejmě vůbec nejsilnější tajfun, který kdy zasáhl pevninu. A taky tropická bouře Sonia na západě Mexika, přípravy na zimu v Japonsku, meteorický roj v USA i na listopad vskutku vyjímečná zpráva – tornádo, které zasáhlo Nizozemsko.

 • Téma

  1:55 do playlistu

  Téma
  Jak fotit fenomény počasí? To je téma pro Antonína Šimůnka. Vyrazil točit na výstavu Pavla Taclíka do Vrchlabí, o optických jevech bude mluvit s Tomášem Tržickým a zabývat se bude i intervalovým snímkováním oblačnosti – to spolu s Martinem Setvákem.

 • Týden ve světě

  7:14 do playlistu

  Týden ve světě
  Každý rok sužují kopcovité oblasti Mexika katastrofální sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti. Teď ale vědci přišli s jednoduše proveditelnou metodou, která má chránit životy a majetek lidí ve zranitelných oblastech. Podrobnosti chystá taky Michal Žák. Stovky let stará tradice – maďarská sklizeň infikovaných hroznů pro jedno z nejvzácnějších vín, Tokajské, teď získává nový rozměr – pomocí chytrých technologií by totiž sklizeň měla být mnohem lepší a hrozny kvalitnější. Víc Michal Žák. A ještě jedno téma pro Michala Žáka: předpověď písečných bouří v Dubaji. Tamní meteorologové mají k dispozici nový model, který umí právě písečné bouře předpovídat.

 • Klima pod lupou

  12:18 do playlistu

  Klima pod lupou
  A těšit se můžete i na Klima po lupou. Tentokrát se Michal Žák zaměří na požáry v Austrálii. Nejhorší za posledních 40 let – takové byly ty, které v posledních týdnech zasáhly Nový Jižní Wales. Letošní sezóna lesních požárů v Austrálii začala poměrně brzy – to je další důvod, proč se teď na tento jev podíváme podrobněji.

 • Váš námět a počasí v příštím týdnu

  15:18 do playlistu

  Váš námět a počasí v příštím týdnu
  Na závěr tradičně nejlíp hodnocené fotografie týdne z Facebooku Turbulence. Tentokrát jste vybírali ve čtyřech kategoriích. Mezi bouřemi se nejvíc líbil shelf cloud Marka Salajky. Mezi optickými jevy nejvíc zaujalo Brockenské strašidlo od Radka Bachtíka a v kategorii sněhové vločky a ledové krystalky se nejvíc líbila vločka od Jardy Fouse. A jeho byla i barevně nasvícená oblačnost, která uspěla v kategorii „ostatní“. Gratulujeme!

Přehrát vše