iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
29. 9. 2013
17:28 na ČT24

1 2 3 4 5

4 hlasy
1470
zhlédnutí

Turbulence

Prudká bouře v Brazílii — Tlaková níže v Lotyšsku — Extrémní deště na Ukrajině — Mořské vlny jako zdroj energie — Kdy přichází první sníh? — Super tajfun Usagi — Léto 2013 v globálním měřítku

15 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mozaika

  0:37 do playlistu

  Mozaika
  Prudká bouře zasáhla v neděli večer brazilské město Taquarituba a byla doprovázena zřejmě i tornádem. Jih Brazílie po vydatných deštích zase sužují povodně. Silný vítr a prudký déšť - kombinace, kterou začátkem týdne přinesla do Lotyšska hluboká tlaková níže. Rychlost větru dosáhla síly vichřice a extrémní počasí zasáhlo taky severozápadní Ukrajinu. V Kyjevě už napršelo čtyřikrát víc než obvykle za celé září. Mořské vlny jsou čistým zdrojem energie, proto jsou stále častěji využívány pro výrobu elektřiny. V roce 2050 by vlny měly vyrobit až 10 % světové elektřiny.

 • Téma

  2:18 do playlistu

  Téma
  Reportáž do rubriky „Téma“ připravil Antonín Šimůnek. Zaměřil se na to, kdy obvykle padá první sníh, kdy u nás napadl nejdřív, kdy naopak nejpozději. Připomene a zodpoví tak i anketní otázku, jak to bylo se sněhem v loni. Kdo si pamatuje, tak ví, že v nížinách se první sníh objevil už 27. října a byla to tehdy pořádná sněhová kalamita.

 • Týden ve světě

  7:04 do playlistu

  Týden ve světě
  Super tajfun Usagi doprovázel vítr o rychlosti vyšší než 200 kilometrů za hodinu a v nárazech se rychlost větru zřejmě pohybovala až kolem 300 kilometrů za hodinu. Usagi byl zatím nejsilnějším tajfunem letošní sezóny. Podíváme se i na jedno z nejseverněji umístěných lidských sídel na světě a současně největší centrum na ostrově Svalbard, do Longyearbyenu. V průměru tady žije kolem 2 tisíc obyvatel. Kromě krásné přírody tady mají pěknou zimu. Průměrná roční teplota je totiž – 7.5 stupně Celsia.

 • Klima pod lupou

  10:40 do playlistu

  Klima pod lupou
  Michal Žák zjišťoval, jak dopadlo v celosvětovém měřítku letošní léto. A výsledek?Páté nejteplejší od roku 1880. Teplá byla i zima na jižní polokouli. Ve srovnání s průměrem za 20. století bylo o 0,62 stupně Celsia tepleji. To je údaj platný pro celou Zemi. Najde se pochopitelně i pár míst, kde bylo chladněji, třeba na východě tropického Pacifiku. Mimochodem, teplotně nadprůměrné byly všechny letní měsíce.

 • Váš námět

  15:27 do playlistu

  Váš námět
  A které fotografie získaly v tomto týdnu nejvíc vašich hlasů? 1. Tomáš Chlíbec – duha nad Litvínovem 2. Jiří Strašek – slunce a mraky 3. Jarda Fous – východ slunce

 • Nebe nad Evropou

Přehrát vše