Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13910  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Velikonoce na Prachaticku

Velikonoce na PrachatickuNěkdo opečovává velikonoční zvyky svých předků jako rodinné bohatství, v jiných domácnostech se přizpůsobují moderní době. Nikdy ale není od věci poznat, jak sváteční chvíle užívaly naše babičky a prababičky. Zajímavé zvyklosti jsme tentokrát objevili na Prachaticku. Vajíčka se tu hojně využívala nejen na zdobení. Různé hry s nimi prý přivolávaly jaro. Tak si některé vyzkoušíme. Třeba takové pekaní. Že nevíte, co to obnáší? Nabídneme návod. Prozradíme vám taky, jak se v kraji zdobila vajíčka a co mohla vyšupaná dívka mládenci darováním výslužky v podobě vajíčka říct. Nejen pro potěšení očí a chuťových buněk bylo určeno i obřadní pečivo. Mělo-li tvar ježka, mohlo vypíchat zlo z domu, koníček byl zase symbolem věrnosti.

Prachatické muzeum

Velké náměstí 13
383 01 Prachatice
telefon: 388 311 419
muzeum@prachatickemuzeum.cz
www.prachatickemuzeum.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Křížová cesta na svatém Hostýnu

Křížová cesta na svatém HostýnuSvatý Hostýn je známým poutním místem s dlouhou zajímavou historií. Na jeho vrchol vás dovedou hned dvě křížové cesty. My se zaměříme na tu, na jejímž vzniku se podílel významný architekt slovenského původu Dušan Jurkovič. Na samém počátku byla na svatém Hostýnu vybudovaná křížová cesta, jejíž pojetí se ale nesetkalo s pochopením. A tak byl přizván věhlasný básník dřeva, aby navrhl cestu novou. Jeho plány byly velkolepé, zahrnovaly i přestavbu baziliky na vrchu, ale válka dopřála realizaci jen křížové cestě. Prozradíme vám, jak ji Jurkovič navrhnul. Ke spolupráci přizval i moravského malíře Jožu Úprku, jehož obrazy měly zdobit jednotlivá zastavení. Jak to všechno dopadlo a co mohou návštěvníci legendárního vrchu obdivovat dnes, to společně zjistíme.

Matice svatohostýnská

Svatý Hostýn 115
768 61 Bystřice pod Hostýnem
telefon: 573 381 693
matice@hostyn.cz
www.hostyn.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Borkovanské kraslice

Borkovanské krasliceUž jste někdy slyšeli o borkovanských kraslicích? Pokud ne, máte šanci to napravit. Společně se do malebné vesničky na pomezí Moravského Slovácka vypravíme a zavítáme kupříkladu do muzea borkovanských kraslic, v němž můžeme obdivovat víc než půl tisícovky výtvorů místních maléreček. Tahle tradice se zrodila už před víc než stoletím. Nejprve hospodyně zdobily klasická vařená vejce, pak se z praktických důvodů pustily do krášlení vyfouknutých. Jejich umění okouzlilo nejen místní koledníky, ale postupně si vydobylo věhlas i v zahraničí. Pestré převážně rostlinné motivy lákají zákazníky z domova i ze světa i dnes. A tak můžeme nahlédnout pod ruce hned dvěma malérečkám, které na Velikonoce připraví až šest stovek kraslic. Jen pro zajímavost, zdobit je začínají už po Vánocích.

Expozice borkovanských kraslic

691 75 Borkovany
telefon: 519 419 418
starosta@borkovany.cz
www.borkovany.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Výroba řehtaček

Výroba řehtačekRachotivý zvuk řehtaček, hrkaček a klapaček zná asi každý z nás. Řehtačkami zaháněli už naši dávní předkové démony od svých polí, později se pak dočkaly spojení s křesťanskými svátky jara. Na Zelený čtvrtek umlkaly v kostelech zvony a místo nich obíhali vesnice kluci s řehtačkami a hlásily čas ranní bohoslužby, poledne i klekání. Tahle jejich služba trvala až do Bílé soboty a odměnou jim byla koleda. Obcházeli vesnici a domů si odnášeli jídlo a dokonce taky peníze. Jejich obchůzkám se říkalo Vodění Jidáše. Tahle tradice se dochovala v řadě míst Pardubického kraje a my vám prozradíme, jak takový Jidáš vypadá a nahlédneme taky do dílny, kde se řehtačky dodnes vyrábějí. Najdeme ji v Dědové, kde se dřevo měnilo v hračky a podobné předměty už v 19. století.

Památková rezervace Betlém

osada Veselý Kopec
539 01 Hlinsko
telefon: 469 311 429
vysocina@npu.cz
www.vesely-kopec.eu

ukázat na mapě

přehrát video

Průvod Ježíšových matiček

Průvod Ježíšových matičekV Bělkovicích-Lašťanech na Olomoucku mohou být pyšní na to, že udrželi při životě zvyk, který se v kraji zrodil už někdy v 17. století. Na Velikonoce vesnicemi procházely průvody takzvaných Ježíšových matiček. Jak tenhle zvyk spatřil světlo světa, se úplně přesně neví, o jeho původu se vyprávějí dvě různé historiky. Faktem ale je, že v druhé polovině minulého století mu už takřka zvonil umíráček. Po roce 1989 se ho naštěstí podařilo obnovit, takže budeme společně obdivovat dívky v čele průvodu oblečené do nažehlených slavnostních krojů a dozvíme se, kolik úsilí to stojí a co všechno je zapotřebí zajistit před tím, než průvod může vyrazit. A taky to, kdo vlastně býval a kdo dnes může být Ježíšovou matičkou a kdy můžete průvod v obou spojených vsích potkat.

Obec Bělkovice-Lašťany

783 16 Dolany
telefon: 739 076 331
eva.zatloukalova@seznam.cz
www.belkovice-lastany.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Drátenice

DráteniceMartina Horáková z Předměřic nad Labem patří k těm nadšencům, kteří udržují při životě drátenické řemeslo. A dokáže s drátem nevídaná kouzla. Teď v období Velikonoc se v jejích rukách rodí kraslice s drátěnou výšivkou. Nejraději používá drát měděný, k dispozici ho má vždy v několika tloušťkách. Prozradí nám, jak různé vzory vytváří a pochlubí se některými výtvory. Dozvíme se taky, že zdobí nejen klasická slepičí vajíčka, ale i velká pštrosí a že ráda odrátovává rovněž kameny. Budeme obdivovat její rybičky, žabky nebo třeba pavouky. Navíc nedávno objevila dřevěnou vlnu a z ní vytváří různá zvířátka, kupříkladu slepičky nebo ovečky. A oblíbené jsou i její čarodějnice. Každá je jiná a podle toho, co drží, dokonce dostávají jména.

Zámek Karlova koruna

Pražská 1
telefon: 721 176 272
503 51 Chlumec nad Cidlinou
www.karlovakoruna-zamek.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse
 • Petr 23. 4. 2014 20:23

  velikonoce

  Velikonoce jsou svátky nástupu jara, vracení sluníčka a tepla a s tím radostné tvoření přírody. Nábo…

 • jana 20. 4. 2014 10:32

  proč i tento pořad musí do pořadu vkládat propagandu

  může mi někdo vysvětlit, když komunisti chtěli dát ty kroje do muzea, čím by je v muzeu zničil…

 • Jarmila S. 15. 4. 2014 10:33

  Toulavá kamera se nám líbí

  a rádi se koukáme i na reportáže o různých šikovných řemeslnících. Je příjemné vidět, kolik lidí se snaží u…

Vstoupit do diskuse

Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2014 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 20. 4. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 25. 4. – 11:25

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 13. 4.

Loreta
Muzeum čokolády a marcipánu
Lomy podél toku Berounky
Historická kamna
Křížová cesta
Drátenice

neděle 20. 4.

Velikonoce na Prachaticku
Křížová cesta na svatém Hostýnu
Borkovanské kraslice
Výroba řehtaček
Průvod Ježíšových matiček
Drátenice

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje