Články

Deep Purple live, zleva Jon Lord, Ian Gillan, Ritchie Blackmore, Ian Paice, Roger Glover, 1970

Seventies - Lepší zvuk, lepší obchod a první generační konflikt v rámci rocku

Jak už jsme naznačili, v sedmdesátých letech se stejně jako vývoj popkultury ani vývoj rockové hudby, co se týče progrese a neotřelosti hudebních nápadů, příliš o mnoho dál neposunul. Ono by…

Pink Floyd, jedni z dinosaurů, zleva Rick Wright, Roger Waters, Nick Mason a David Gilmour, cca 1.pol.70.let

Základní moment rocku v 70. letech

„Rocková muzika zůstala jedinou formou kultury, která mládež – vnímavou k radikálním idejím – zajímá. K mládeži přichází všechno skrze rock´n´roll: móda, slang, sexuální orientace, drogy,…

Aerosmith, zleva Joey Kramer, Joe Perry, Tom Hamilton, Steven Tyler, Brad Whitford, cca 1973

Hard rock v USA a Kanadě

Severní Amerika se stala pro britské hardrockové soubory doslova rájem – větší rozloha a větší počet obyvatel (navíc mluvících anglicky) znamenaly i větší odbytiště. Ale také větší…

Patti Smith Group,, zleva Ivan Kral, Lenny Kaye, Patti Smith, Bruce Brody, Jay Dee Daugherty, 1978

Punk a new wave (nová vlna)

„Punk bylo něco, co mohl vlastně dělat každý. Když dokázal ze dvou not udělat písničku, stačilo to.“ David Byrne (Talking Heads) Jak jsme si už objasnili v kapitole „Celková situace v 70.…

Iggy Pop, 1977

Inspirace pro vznik new wave

Odvrhávaje komplikovaný a instrumentálně ekvilibristický styl kapel art a hard rocku, hledala nová mladá generace hudebníků svoje inspirace jinde. Nejvýznamnější předchůdci skupin new wave se…

Sex Pistols, zleva Johnny Rotten, Glen Matlock, Steve Jones, Paul Cook, 1976-77

Punk (cca 1976 – 1981)

„Zněli jsme tak, jak jsme zněli. Protože Johnny neuměl zpívat a já neuměl hrát.“ Steve Jones (Sex Pistols) „Rock je vždycky vzpourou nižších proti vyšším, slabších proti silnějším, outsiderů…

Ultravox, zleva Chris Cross, Midge Ure, Warren Cann, Billy Currie, cca 1980

New Romanticism aneb využití kláves v nové vlně (konec 70. a začátek 80. let)

Nová vlna sebou přinesla řadu zajímavých skupin a projektů, jejichž tvorbu ovlivnil nástup nových technologií. Dosti zásadní roli v tom mimo jiné sehrálo rozšíření možností analogových…

Gary Numan, konec 70. let

Futuristic rock přelomu 70. - 80. let

Jak už jsme si ukázali u novoromantiků, přestože ona prapodstata nové vlny jednoznačně vycházela z punku, časem se objevily v rámci žánru soubory, které se svými výrazovými prostředky začaly…

The Cure, zleva Michael Dempsey, Robert Smith a Lol Tolhurst,  1979

Gothic rock přelomu 70. - 80. let

Gothic rockem se označovala ta část nové vlny, která ve své stylizaci pracovala s odkazem anglického gotického románu 19. století, hrůzostrašných příběhů amerického spisovatele Edgara Allana…

Zpravodaje VI. PJD, 1978

Pražské jazzové dny

Nejdůležitějším počinem Jazzové sekce bylo pořádání Pražských jazzových dnů. Samotná myšlenka se zrodila v hlavách činitelů JS už někdy na konci třiasedmdesátého roku - chtěli na společném…