Články

Rolling Stones, zleva Ron Wood, Mick Jagger, Bill Wyman, Charlie Watts a Keith Richards, cca 1977-78

Děsní a komičtí Stouni

Angličtí Rolling Stones vkročili do seventies s novým členem. Místo zemřelého násosky Briana Jonese vzali Mick Jagger (voc, harm, g), Keith Richard (g, voc), Bill Wyman (bg, bvoc) a Charlie…

Tangerine Dream, zleva Christopher Franke, Hans-Peter Baumann a Edgar Froese, 1974

Rock Impresionismus

Nyní bych chtěl laskavé čtenáře upozornit, že v následujících odstavcích budu operovat s pojmem, který není terminem technikem, nýbrž pouze pomocným výrazem pro hudbu níže zmíněných umělců.…

Walter "Wendy" Carlos, přelom 60. - 70. let

Správný čas pro syntezátory

Jak už jsme naznačili, rockovým skupinám v 70. letech vyšla vstříc i technika. Využívaly ji hlavně soubory, které ve své hudbě hledaly stále více poloh a nových zvuků. Kytaristé měli svoje…

King Crimson, zleva Tony Levin, Bill Bruford, Adrian Belew, Robert Fripp, zač. 80. let

Art rockové dozvuky

Art rock si prožil svoje vrcholné období přibližně v letech 1970-1977. Bohužel se ale ukázalo, že je jedinou neživotnou odnoží bigbítu. Jestliže kapely anglického kytarového rocku (beatu) i…

Bee Gees live, zleva Maurice, Barry a Robin Gibbové, 2. pol. 70. let

Disco music

Nyní bych chtěl poprosit ortodoxní rockery, aby příliš nebrblali. Možná to bude těžké překousnout, ale berte tento text s nadhledem, a hlavně – není přece špatné dozvědět se něco o největším…

Iggy Pop, 1977

Inspirace pro vznik new wave

Odvrhávaje komplikovaný a instrumentálně ekvilibristický styl kapel art a hard rocku, hledala nová mladá generace hudebníků svoje inspirace jinde. Nejvýznamnější předchůdci skupin new wave se…

Gary Numan, konec 70. let

Futuristic rock přelomu 70. - 80. let

Jak už jsme si ukázali u novoromantiků, přestože ona prapodstata nové vlny jednoznačně vycházela z punku, časem se objevily v rámci žánru soubory, které se svými výrazovými prostředky začaly…