Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
 • smecenak  •  12. 11. 2012 20:04 Reagovat 46 4

  Proč ne?

  Z historického a naučného hlediska je tato sága, jak Sňatků z rozumu tak i Zlé krve, to nejlepší, co kdy Česká televize natočila. S malými literárními licencemi je to v podstatě pravdivý obsah tehdejší doby. I dnešní učitelé by z tohoto materiálu mohli čerpat při výuce dějin našeho národa!

 • Petr Feyfar 11. 11. 2012 16:16 Reagovat 12 13

  Obraz let osmdesátých?

  Myslím si, že jde o celkem věrný obraz let osmdesátých minulého století obohacený o (zjednodušeně řečeno) skutečnosti vzdálené vlastenčení. A mám poznámku týkající se provedení, opravdu mne ruší, že "rodilý germán" Kies(e)l (Luděk Munzar) hovoří česky zcela bez akcentu.

  • OLGA 30. 1. 2021 11:32 Reagovat 1 7

   KIESEL

   NESNÁŠÍM HO!I TOTO POKRAČOVÁNÍ!BOHUŽEL! OMLOUVÁM SE!

 • jams 4. 5. 2009 10:31 Reagovat 2 17

  Reálka?

  V medailonu Vladimíra Neffa se píše, že chodil na reálku do Truhlářské ulice. Jenže tam bylo slavné reálné gymnasium, tzv. Truhlárna, nikoli reálka (o rok kratší škola, maturita na ní opravňovala k zápisu jen na vš technickou, nikoli na universitu - medicína, práva, filosofie atd.).

  • Věra 21. 10. 2012 12:15 Reagovat 6 1

   Reálka

   Reálnému gymnáziu se před válkou běžně říkalo "reálka", byla to opravdu příprava na studium na technice.

 • Petr Horálek 6. 4. 2009 10:21 Reagovat 15 19

  Pokračování po 18 letech

  Natočení Zlé krve jako pokračování seriálu Sňatky z rozumu je určitě chvályhodný počin. Dílo Vladimíra Neffa si určitě zaslouží, aby se popularizovalo pomocí TV obrazovky. Některé věci se ale na seriálu Zlá krev vyloženě nepovedly. Věk hrdinů je někdy problém. Uvědomme si, že seriál navazuje na Sňatky z rozumu ve stejné scéně! A věk herců se přitom změnil o 18 let! Navíc postava Jiřina Jiráskové v seriálu rodí!!! (Naštěstí zde došlo k rozumnému kompromisu a v celém díle se paní Jirásková neobjevuje před kamerou.) Došlo také k obsahovému posunu oproti románu. V knize Karel Pecold umírá na demonstraci, v seriálu se naopak hrdě dívá v davu na soud s Omladinou, který probíhá až několik let po dotyčné demonstraci. Mrzí mě, že tvůrci nedotáhli seriál až do konce románu Veselá vdova. Sňatek mezi oběma rodinami - Ladislav Born a Bejbila Nedobylová - byl byl ideálním vyvrcholením a současně dramatickým návratem k motivu sňatků z rozumu. A trochu mě štve, že Libuše Šafránková oslovila Metoděje Nedobyla jako Martina a nikdo to pak nevystřihnul, ani neopravil. Nicméně jako seriál se Zlá krev povedla, byť za Sňatky z rozumu výrazně pokulhává. Motiv donašečství (Míša Born) je zobrazen velmi dobře. A Jiří Cieslar si svou úlohu konfidenta Mrvy užil. Díky za Zlou krev.

  • Václav Kadlec 12. 4. 2009 16:13 Reagovat 19 18

   ... trochu mě štve, že jste napsal Jiří Cieslar místo Jíří Císler...

   • Kocour v botách 14. 2. 2021 21:48 Reagovat 1 1

    Mě mrzí,

    že jste napsal Jíří.

Pošlete svůj komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.

Sledujte diskusi e-mailem

Příspěvky zadané do diskuse vám budeme posílat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci každé zprávy bude odkaz pro odhlášení.

Položky označené * jsou povinné.

Pošlete svou připomínku

Položky označené * jsou povinné.

» Pravidla diskuse na webu České televize

» Nahlásit nevhodnou diskusi