Oblíbený seriál České televize plný napětí, dobrodružství a pohnutých lidských osudů uprostřed historických společenských zvratů, od renomovaných tvůrců - režiséra Hynka Bočana a autora Jiřího Stránského.

Rozsáhlá televizní sága vypráví přitažlivou formou o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících: od dramatického, politicky i lidsky konfliktního osidlování pohraničí v prvních letech po osvobození, přes padesátá léta plná politické zvůle a bezpráví, uvolnění let šedesátých, srpnovou okupaci v roce 1968 a nástup normalizace v letech následujících – až po konec osmdesátých a počátek let devadesátých, kdy padl komunismus a přišla vytoužená svoboda.

Jiří Stránský k tématům Zdivočelé země

Kovbojství je pro mě určitým způsobem života. Jde řekněme o jakousi obdobu skautských ideálů. Setkal jsem se s takovými kluky dokonce v kriminále. I když jejich ideály byly trochu rodokapsové, dokázaly jim dát sílu přežít. Časem se pak navíc obvykle posunuli k víře v něco hlubšího, než jsou kovbojské zásady.

Postižených, pokud budeme počítat i jejich rodiny, byl za celé období teroru maximálně milion. Každý z těch ostatních si musel řešit sám, zda se snažil nekolaborovat, či zda naopak k projevům zvůle aktivně přispíval nebo jim alespoň přikyvoval.

Příběh nebude nic přikrašlovat. Přesto máme s režisérem Hynkem Bočanem zásadu – kdekoli může zaznít trochu pohody nebo srandy, tak to zazní. I pro mou kriminální zkušenost byl totiž humor svrchovaně důležitý – bez něj bychom chcípli.