Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

Poslední samuraj

Velkolepou podívanou naservírovalo Národní divadlo moravskoslezské milovníkům baletu. Exotický příběh, který vypráví o velké lásce mořeplavce a japonské šlechtičny, doprovází geniální hudba světoznámého japonského skladatele Ryuichiho Sakamoty. Balet nese název Poslední samuraj a jako světovou premiéru ji pro ostravské divadlo připravil kandský tanečník a choreograf Eric Trottier.


Portrét

Sasanca

Pod pseudonymem Sasanca tvoří ostravská výtvarnice Petra Gherbetz. Její osobité tvorby si všimnete okamžitě, příšerky a roztodivné bytůstky ožívající na betonových zdech. Město se pro ni stává obrovskou otevřenou galerií, v níž se snaží svůj vnitřní svět přiblížit ostatním lidem. Sama neví, jestli je více Petrou nebo Sasancou, přiznává však, že raději má Sasancu, protože jejím úkolem je tvořit.


Reportáž

Ostravské písemnosti

1. září 1923 byl založen, tudíž za rok oslaví své devadesátiny, Archiv města Ostravy. Instituce, jejíž náplní je „sbírati, chrániti, v přehlednosti chovati a snadně přístupnými učiniti jak starší písemné památky, tak novější důležité listiny obce ostravské,“ jak píše první městský archivář Alois Adamus, který zde působil až do roku 1935.


Buďte v obraze

Slezsko v dějinách Českého státu

Pět let pracovali historikové ze Slezské univerzity na dvoudílné publikaci s názvem Slezsko v dějinách Českého státu. Dějiny Slezska popsali od pravěku až do roku 1763. Studovali prameny z polských, německých a českých archivů a objevili tak řadu zajímavostí.


Uloženo v depozitu

Ostravská sbírka zkamenělin

Ostravské muzeum má velkou sbírku zkamenělin. A to díky horníkům.
Většinu rozsáhlé sbírky dal dohromady ing. Šusta, tehdejší vrchní geolog
Ostravsko-karvinského revíru. Některé druhy zkamenělin jsou po něm pojmenovány, např. ostorepec se jmenuje delirius šustai. Za každý dobrý kus dával ing. Šusta nálezci na pivo. Horníky nabádal, aby v dole dávali pozor. A ti sbírali zkameněliny rádi. Nejen kvůli tomu pivu.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín