26 minut
Kultura.cz

3. listopad 2012

Obsah dílu

Od Tizina k Warholovi — Sezóna zámků Raduň a Kunín — Důl Alexandr - ukrytá památka — S Vladimírem Rybičkou o festivalu Blues Alive — Ostravské architektonické pexeso — Iusticia ve sbírce Ostravského muzea

Části dílu

00:58
Důl Alexandr - ukrytá památka
  V Ostravě–Kunčičkách je ukrytý památkově chráněný Důl Alexandr. Postavený byl na konci 19. století. Svou architekturou i řešením patří k nejhodnotnějším průmyslovým stavbám ostravsko-karvinského revíru.
  I Alexandr však dlouho chátral. Pak se do některých budov bývalé kovárny, administrativy a kočárovny nastěhovala Charita sv. Alexandra a dala je do pořádku…
  01:45
  Od Tiziana k Warholovi
   08:35
   S Vladimírem Rybičkou o festivalu Blues Alive
    11 let, vždy na podzim, se v tomhle šumperském kulturáku hraje blues. Ani letos tomu nebude jinak. Největší středoevropský bluesový festival už dávno zveřejnil svůj program a organizátoři říkají: nepřijede nikdo, kdo by v republice už někdy nebyl, ovšem přijedou ty největší hvězdy blues. A na ty se přece můžete kdykoliv podívat znovu.
    16:58
    Ostravské architektonické pexeso
     Ostrava má pexeso, na jehož kartičkách jsou významné architektonické stavby. A nejen to. Ke každému exteriéru musíte najít jeho interiér. S nápadem propagovat významnou architekturu města přišel historik umění Martin Strakoš. Poté, co napsal publikaci „Ostravské interiéry“, stvořil se svými spolupracovníky pexeso. Autorem fotografií je Roman Polášek, autorem grafického stylu výtvarník Jiří Šigut.
     17:33
     Sezóna zámků Raduň a Kunín
      V současné době jsou na Ostravsku zpřístupněny veřejnosti čtyři zámky podobného typu /a zároveň jsou také aktivní součástí památkové zóny Euroregionu Slezska/. Jedná se o zámky Raduň, Kunín, Fryštát a Hradec nad Moravicí. Jaká byla ta jejich letošní sezóna, čím - kromě historických artefaktů a samotné architektury - lákali jejich správci a kasteláni své potencionální návštěvníky?
      24:00
      Iusticia ve sbírce Ostravského muzea
       Je to jeden ze dvou předmětů ve sbírkách Ostravského muzea, o kterém je stoprocentně známo, že patřil k původnímu vybavení Staré radnice - tedy budovy, kde dnes muzeum sídlí. Obraz visíval v prvním mezaninu, kudy se kráčelo do městské soudní síně. Měl být zárukou nestrannosti a spravedlnosti městského soudu, který v té době v budově sídlil. Iusticii namaloval František Kašpar Trman, několikanásobný purkmistr Ostravy.
       Přehrát celé video
       Stopáž27 minut
       Další díl
       4. listopad 2012

       Kultura.cz na sociálních sítích

       Napište nám