Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

Od Tiziana k Warholovi

Kromě Pražského hradu, nemá žádná jiná instituce u nás tak dlouhou a nepřerušenou tradici sbírání výtvarných děl. Řeč je o Muzeu umění Olomouc. Na krku má šedesátku, a tak ke svému výročí připravilo unikátní výstavu. Rekapituluje to nejpodstatnější, co se na Olomoucku a Kroměřížsku z hlediska sbírání a vystavování událo během pěti staletí.
Výjimečná expozice muzea nese název “Od Tiziana k Warholovi”.


Reportáž

Sezóna zámků Raduň a Kunín

V současné době jsou na Ostravsku zpřístupněny veřejnosti čtyři zámky podobného typu /a zároveň jsou také aktivní součástí památkové zóny Euroregionu Slezska/. Jedná se o zámky Raduň, Kunín, Fryštát a Hradec nad Moravicí. Jaká byla ta jejich letošní sezóna, čím - kromě historických artefaktů a samotné architektury - lákali jejich správci a kasteláni své potencionální návštěvníky?


Buďte v obraze

Důl Alexandr - ukrytá památka

V Ostravě–Kunčičkách je ukrytý památkově chráněný Důl Alexandr. Postavený byl na konci 19. století. Svou architekturou i řešením patří k nejhodnotnějším průmyslovým stavbám ostravsko-karvinského revíru.
I Alexandr však dlouho chátral. Pak se do některých budov bývalé kovárny, administrativy a kočárovny nastěhovala Charita sv. Alexandra a dala je do pořádku…


Rozhovor

S Vladimírem Rybičkou o festivalu Blues Alive

11 let, vždy na podzim, se v tomhle šumperském kulturáku hraje blues. Ani letos tomu nebude jinak. Největší středoevropský bluesový festival už dávno zveřejnil svůj program a organizátoři říkají: nepřijede nikdo, kdo by v republice už někdy nebyl, ovšem přijedou ty největší hvězdy blues. A na ty se přece můžete kdykoliv podívat znovu.


Nenechte si ujít

Ostravské architektonické pexeso

Ostrava má pexeso, na jehož kartičkách jsou významné architektonické stavby. A nejen to. Ke každému exteriéru musíte najít jeho interiér. S nápadem propagovat významnou architekturu města přišel historik umění Martin Strakoš. Poté, co napsal publikaci „Ostravské interiéry“, stvořil se svými spolupracovníky pexeso. Autorem fotografií je Roman Polášek, autorem grafického stylu výtvarník Jiří Šigut.


Uloženo v depozitu

Iusticia ve sbírce Ostravského muzea

Je to jeden ze dvou předmětů ve sbírkách Ostravského muzea, o kterém je stoprocentně známo, že patřil k původnímu vybavení Staré radnice - tedy budovy, kde dnes muzeum sídlí. Obraz visíval v prvním mezaninu, kudy se kráčelo do městské soudní síně. Měl být zárukou nestrannosti a spravedlnosti městského soudu, který v té době v budově sídlil. Iusticii namaloval František Kašpar Trman, několikanásobný purkmistr Ostravy.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín