Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Nenechte si ujít

Česká národní banka vystavila své poklady

V ostravském Domě umění vystavila své poklady Česká národní banka.
Většina exponátů visela nedávno v interiéru bankovních budov. Až nyní poprvé v historii instituce opustila její prostory a na 2 měsíce se přestěhovala do galerie. Výstava nabízí díla klasiků i současníků, malbu i kresbu.


Reportáž

Park Boženy Němcové

I temperamentní město jako je Karviná, má své romantické místo. Je jím Park Boženy Němcové. Přes 200 let stará oáza klidu, které dominuje zámek Fryštát a kde pořádal hony i sám princ Rudolf. V Karviné o svůj památkově chráněný park pečují s velkou starostlivostí. Najdete v něm památné stromy, stavby připomínající rušný zámecký život nebo nové dětské hřiště ve stylu slovanského hradiště.


Rozhovor

Jan Žemla - nový ředitel JFO

Je mu 30 let a 1. září nastoupil do funkce ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava. Přišel z Brna, kde byl programovým manažerem filharmonie a podílí se na festivalech Janáček Brno a Moravský podzim. Rozhodoval se mezi Ostravou a Prahou, protože se mohl stát generálním manažerem Pražské komorní filharmonie. Nakonec zvítězila Ostrava. Do své 1. sezony vstupuje bez šéfdirigenta a s koncertním programem, který nemohl ovlivnit, protože ho sestavil jeho předchůdce.


Nenechte si ujít

La Wally v Ostravě

V ostravské opeře otevírali sezonu La Wally, operu, kterou v r. 1892 složil italský skladatel A. Catalani. Žádná scéna v Česku ji dosud neuvedla. V Ostravě si do hlavní role pozvali Evu Urbanovou, která nabídku komentovala slovy, že hrát Wally znamená pro ni to, co pro dítě vytoužená hračka.


Portrét

New York, Ostrava a zpět

Sochař a designér Alex Květoň emigroval v 80. letech do USA, kde je dnes vyhledávaným a uznávaným umělcem. Jeho socha zdobí např. Prezidentskou knihovnu a Muzeum v Atlantě. Muzeum moderního umění v New Yorku vlastní jeho díla ve své stálé sbírce. V září se vrátil do rodné Ostravy, aby tam po více než 30 letech vystavil své práce. Spolu s ním se v Galerii Beseda představuje také jeho mladší kolega Petr Stanický. Výstava nese příznačný název: New York, Ostrava a zpět.


Kritická židle

Jak to vidí Jan Malura

V kritické židli Jan Malura chválí práci ostravského Domu umění, který dokáže nejen uspořádat vynikající výstavy, ale dokáže je také patřičně zpropagovat. A naopak kritizuje Měsíc autorského čtení, který se v červenci o prázdninách konal v Ostravě. Bohužel žádnou reklamu neměl. Přitom šlo o největší literární akci ve městě.


Uloženo v depozitu

Desková malba Posmívání Kristu

Desková malba Posmívání Kristu, jejíž autor pochází z okruhu lovaňského malíře A. Boutse, představuje v obrazových sbírkách hradů a zámků jeden z ojedinělých příkladů vlámské malby 16. století. Námětem je scéna inspirovaná posledními chvílemi Kristova života, kdy byl nejprve předveden před velekněze Kaifáše, kde ho židovští posměvači bili, plivali mu do obličeje a vysmívali se mu.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín