27 minut
Kultura.cz

6. říjen 2012

Obsah dílu

ČNB vystavila své poklady — Park Boženy Němcové — Jan Žemla — La Wally — New York, Ostrava a zpět — Jan Malura — Posmívání Kristu

Části dílu

01:05
Česká národní banka vystavila své poklady
  V ostravském Domě umění vystavila své poklady Česká národní banka.
  Většina exponátů visela nedávno v interiéru bankovních budov. Až nyní poprvé v historii instituce opustila její prostory a na 2 měsíce se přestěhovala do galerie. Výstava nabízí díla klasiků i současníků, malbu i kresbu.
  01:52
  Park Boženy Němcové
   I temperamentní město jako je Karviná, má své romantické místo. Je jím Park Boženy Němcové. Přes 200 let stará oáza klidu, které dominuje zámek Fryštát a kde pořádal hony i sám princ Rudolf. V Karviné o svůj památkově chráněný park pečují s velkou starostlivostí. Najdete v něm památné stromy, stavby připomínající rušný zámecký život nebo nové dětské hřiště ve stylu slovanského hradiště.
   07:58
   Jan Žemla - nový ředitel JFO
    Je mu 30 let a 1. září nastoupil do funkce ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava. Přišel z Brna, kde byl programovým manažerem filharmonie a podílí se na festivalech Janáček Brno a Moravský podzim. Rozhodoval se mezi Ostravou a Prahou, protože se mohl stát generálním manažerem Pražské komorní filharmonie. Nakonec zvítězila Ostrava. Do své 1. sezony vstupuje bez šéfdirigenta a s koncertním programem, který nemohl ovlivnit, protože ho sestavil jeho předchůdce.
    14:22
    La Wally v Ostravě
     V ostravské opeře otevírali sezonu La Wally, operu, kterou v r. 1892 složil italský skladatel A. Catalani. Žádná scéna v Česku ji dosud neuvedla. V Ostravě si do hlavní role pozvali Evu Urbanovou, která nabídku komentovala slovy, že hrát Wally znamená pro ni to, co pro dítě vytoužená hračka.
     15:11
     New York, Ostrava a zpět
      Sochař a designér Alex Květoň emigroval v 80. letech do USA, kde je dnes vyhledávaným a uznávaným umělcem. Jeho socha zdobí např. Prezidentskou knihovnu a Muzeum v Atlantě. Muzeum moderního umění v New Yorku vlastní jeho díla ve své stálé sbírce. V září se vrátil do rodné Ostravy, aby tam po více než 30 letech vystavil své práce. Spolu s ním se v Galerii Beseda představuje také jeho mladší kolega Petr Stanický. Výstava nese příznačný název: New York, Ostrava a zpět.
      22:10
      Kritická židle: Jak to vidí Jan Malura
       V kritické židli Jan Malura chválí práci ostravského Domu umění, který dokáže nejen uspořádat vynikající výstavy, ale dokáže je také patřičně zpropagovat. A naopak kritizuje Měsíc autorského čtení, který se v červenci o prázdninách konal v Ostravě. Bohužel žádnou reklamu neměl. Přitom šlo o největší literární akci ve městě.
       23:58
       Desková malba Posmívání Kristu
        Desková malba Posmívání Kristu, jejíž autor pochází z okruhu lovaňského malíře A. Boutse, představuje v obrazových sbírkách hradů a zámků jeden z ojedinělých příkladů vlámské malby 16. století. Námětem je scéna inspirovaná posledními chvílemi Kristova života, kdy byl nejprve předveden před velekněze Kaifáše, kde ho židovští posměvači bili, plivali mu do obličeje a vysmívali se mu.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        7. říjen 2012

        Kultura.cz na sociálních sítích

        Napište nám