Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

Paternoster/Chlív

Polský dramatik a režisér Helmut Kajzar patří k největším osobnostem polského divadla dvacátého století. Narodil se v Bielsko - Bialé, ale dětství prožil na Těšínsku a v Těšíně je také pochovaný. Žádná česká ani moravská scéna si dosud jeho her nevšimla. Až ostravská Komorní scéna Aréna nedávno uvedla jeho dvě hry - Paternoster a Chlív. Inspirovány jsou právě dětstvím a evangelickou vírou, neboť Kajzarův otec byl evangelickým pastorem. My se vydáme po Kajzarových stopách na Těšínsku a přiblížíme také inscenaci Kajzarových her.


Reportáž

Biblios

Milovníci krásné literatury v hodnotném balení založili v Ostravě spolek Biblios. Vydávat budou knihy tištěné na papíře z manufaktury ve Velkých Losinách, kde se ručně papír vyrábí už 420 let. Podle edičního plánu by letos chtěl spolek vydat šestnáct titulů. První dva už vyšly, jde o texty renesančního básníka Guida Cavalcantiho a amerického autora Ezry Pounda. V plánu mají bibliofilové vydat také grafické listy českých výtvarníků.


Nenechte si ujít

Pozvánka na setkání výtvarníků

Zveme Vás do smaltovny ostravské společnosti Vítkovice. Kolem jedné z největších pecí na světě tam na konci dubna pobíhali čeští výtvarníci. Přijeli tvořit na sympozium SmaltArt.


Rozhovor

Rozhovor s Petrem Pivodou

Nejdříve ucítíte vůni kávy, pak sejdete po točitých schodech dolů a dostanete se do příjemného suterénního prostoru. Vládnou v něm umělecká díla, je tam klidná atmosféra, takže vám ani nepřijde, že jste v centru Ostravy. Pod vedením Petra Pivody, kurátora ostravské galerie Beseda, se v galerii objevují zavedená jména české výtvarné scény, ale hlavně, Petr Pivoda sází na mladé, nadějné a často úspěšné výtvarníky.


Kritická židle

Kritická židle Tomáše Suchánka

„Je škoda, že Ostravu mnoho lidí zvenčí stále vnímá jako černé město, že v souvislosti s Ostravou stále častěji slýcháváme termín kvalita ovzduší na Ostravsku než třeba Janáčkův máj, Colours of Ostrava nebo Spectaculo Interesse. Naopak mě potěšily poslední dvě premiéry činohry NDM v Ostravě. Drama A.P.Čechova - Ivanov a hra A. Saavedry - Kuřačky,“ říká Tomáš Suchánek.


Buďte v obraze

Opera v Ostravě

Opera NDM v Ostravě uvádí love story mezi pohanskou čarodějkou Armidou a rytířem Rynaldem. Ano, jde o Armidu Antonína Dvořáka, poslední skladatelovo hudebně dramatické dílo na libreto Jaroslava Vrchlického, které české ani světové scény příliš často neuvádějí.


Nenechte si ujít

Uloženo v depozitu

Jedním ze dvou prvotisků Nového zákona z roku 1497/1498 vytištěných ve Starém městě pražském je k vidění v Muzeu ve Valašském Meziříčí. Biblické texty doprovází 180 jemně kolorovaných dřevořezů v jednoduchých rámečcích.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín