Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Portrét

Sylvie Bee

Šanson v podání Sylvie Bee vyrazil nedávno dech mezinárodní porotě ve Splitu. V soutěži o nejlepší interpretaci frankofonní písně se stala absolutní vítězkou. Třicetiletou učitelku angličtiny v Ostravě, vlastním jménem Sylvii Barčíkovou, zná hudební svět už nějakou dobu. Svůj charismatický hlas propůjčuje alternativním a jazzovým projektům.


Reportáž

Civilizované iluze v Olomouci

Třetí největší sbírku fotografií v zemi má Muzeum moderního umění v Olomouci. Teď její velkou část vystavuje pod názvem Civilizované iluze a zároveň se snaží veřejnosti představit svůj sbírkový fond v co největší šíři. Mezi dvěma stovkami snímků najdete práce klasiků, nechybí fotografie amatérů i nejmladší generace autorů. Zároveň výstava nabízí otázku získávání nových děl. V současné době muzeum totiž nemá prostředky, fotografové tedy své snímky věnují darem. Není to však nic neobvyklého. Stejně jako v Olomouci to funguje i v New Yorku, Paříži či Tokiu.


Reportáž

Fresky v Krnově

Že jsou v krnovském kostele Narození Panny Marie fresky, památkáři tušili. Že je jimi ale kostel pokrytý od podlahy až ke stropu, to bylo pro ně velké překvapení. Upozornila na ně před 14 lety povodeň a právě od té doby na nich restaurátoři postupně pracují. Vracejí zpět původní krásu krnovskému svatostánku minoritů. Fresky jsou v pravém slova smyslu unikátní. Málokde je u nás k vidění tak celistvá a zachovalá plocha rokokových fresek.


Buďte v obraze

Dolní oblast Vítkovic

Dostat se do útrob železné pece, která se plnila uhlím, koksem a železnou rudou a kde teplota přesahovala 1000 stupňů Celsia, není přání z říše sci-fi, ale realita. Dovnitř vás zaveze prosklený výtah. To všechno v areálu národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovic v Ostravě, kde se po rekonstrukci otevřela pro návštěvníky vysoká pec č. 1. Zastavit se můžete na odlévací plošině i v řídícím centru pece, odkud obsluha řídila celý proces tavby železa.


Nenechte si ujít

Uloženo v depozitu

Ve Vsetíně žila sice nepočetná, ale hospodářsky a kulturně významná židovská komunita. Od roku 1897 měla v centru města ve Štěpánské ulici synagogu. V noci na 20. března 1939 byla synagoga vypálena německými příslušníky ozbrojených sil, pocházejících z východopruských měst. A po požáru byly zbořeny i ruiny synagogy. Jediná hodnotná památka, která se dokonala, je ukazovátko jad…


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín