Chrám sv. Václava v Olomouci po nejrozsáhlejší rekonstrukci ve své historii – Slezská galerie zaměřená na architekturu – Kam s unikátním stoletým strojem Siemens

Obsah dílu

Slezská galerie zaměřená na architekturu

Ostrava má novou galerii, která vznikla v prostorách, kde před sto lety byla policejní strážnice. V suterénu Slezské radnice teď budou viset fotografie, obrazy, plány i makety. Slezská galerie, tak se nový výstavní prostor jmenuje, se totiž zaměří výhradně na architekturu. Po Praze a Brně má tak i Ostrava samostatný výstavní prostor, věnovaný výhradně architektuře a jejím skvostům.

Chrám sv. Václava v Olomouci po nejrozsáhlejší rekonstrukci ve své historii

Deset let trvala zásadní rekonstrukce největšího historického skvostu Olomouce, jehož věže tvoří jednu z pohledových dominant metropole na Hané - chrámu sv. Václava v Olomouci. Restaurátoři opravovali střechu, plášť chrámu, ochozy i interiér.

Kam s unikátním stoletým strojem Siemens

Stoletý vysloužilec - Elektromotor Siemens z válcoven plechu ve Frýdku-Místku musel být z provozu vyloučen před dvěma lety. Unikátní stroj byl nejprve zapsaný na seznam kulturních památek, později z něj byl vyškrtnut. O předání do svých sbírek mělo zájem i pražské Technické muzeum. Později si svůj záměr rozmyslelo. Velký a těžký kolos bylo komplikované do Prahy dostat a také tady pro něj nebylo místo. Iniciativu na záchranu stroje převzalo město. Má v plánu elektromotor vystavit na některém z veřejných prostranství.

Přehrát vše
Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín