Přehled kulturního dění na Moravě: o čem byste měli vědět a co byste si neměli nechat ujít

Obsah dílu

Nenechte si ujít: Romská kapela Bachtale Apsa

Nenechte si ujít: Romská kapela Bachtale Apsa

Bachtale Apsa patří v současnosti k nejlepším romským kapelám v České Republice. Jejím frontmanem a zakladatelem je nevidomý akordeonista, pianista a zpěvák Mário Bihári, který v minulosti proslul zejména spoluprací se Zuzanou Navarovou v kapele KOA. Skupina čerpá ve svém repertoáru z lidové hudby balkánských, maďarských, rumunských i slovenských Romů. Nechybí ani skladby tzv. sinti jazzu a klasické čardáše, které jsou pro Romy ve střední Evropě obzvláště typické.

Portrét: Designér Jaroslav Juřica

Portrét: Designér Jaroslav Juřica

Mladý brněnský designér Jaroslav Juřica má za sebou studia designu i sochařství, proto se jeho výrobky pohybují na hranici těchto dvou disciplin. Nedávno uspěl v soutěži firmy TON návrhem židle 002 - ten velmi originálním způsobem dotváří a rozvíjí filozofii ohýbaného nábytku.

Rozhovor:  S K. Nedbálkovou a L. Kajánkovou o Mezipatrech

Rozhovor: S K. Nedbálkovou a L. Kajánkovou o Mezipatrech

Již dvanáctý ročník festivalu Mezipatra proběhl v Brně, než se přesunul do dalších měst. Filmy s "queer" tematikou tak přispívají ke zvýšení tolerance jinakosti, ale přinášejí i zajímavé umělecké podněty. O situaci v české společnosti i českém filmu si povídáme se socioložkou K. Nedbálkovou a režisérkou L. Kajánkovou.

Reportáž:  Ateliéru grafického designu FAVU

Reportáž: Ateliéru grafického designu FAVU

Studenti ateliéru grafického designu FAVU jsou na rozdíl od škol podobného zaměření vedeni k zvládnutí nebývalé šíře technik - učí se knižním úpravám tiskovin, vytváření firemních značek a prezentace, grafickým stylům a dalším praktickým dovednostem, ale především jsou poučenými pedagogy vedeni ke kontaktům s různými druhy volného umění.

Přehrát vše
Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín