Přehled kulturního dění na Moravě. Nenechte si ujít: premiéra hry Nevěsta ochotníků z Karolinky – Kritická židle: R. Koryčánek o sochách ve městě – Reportáž: návrat skupiny Odvážní bobříci – Portrét: sochař Tomáš Medek

Obsah dílu

Nenechte si ujít: premiéra hry Nevěsta ochotníků z Karolinky

Nenechte si ujít: premiéra hry Nevěsta ochotníků z Karolinky

Pro novou inscenaci M. Františáka, kterou připravil s Divadelním souborem J. Honsy z Karolinky platí totéž, co řekl divadelní kritik o jejich nejúspěšnějším počinu, hře Doma: Hra "je vklíněna do naprosto konkrétní reality, beskydské přírody, lidských vztahů a osudů lidí tohoto kraje, do jejich nářečí. Vlastnost amatérského divadla, již jsem na počátku nazval "sousedskostí" se tu projevuje jako mateřština." V "Nevěstě", v tajemném příběhu ze soudobé vesnice, se prolínají snově-fantaskní momenty s groteskním realismem. Jde přitom o příběh ztracených a nalezených deníků hříšné matky Javorkové a její dcery. Příběhem se prolíná i osud kdysi slavného, dnes pozapomenutého sklářského městečka Karolinka.

Portrét: sochař Tomáš Medek

Portrét: sochař Tomáš Medek

Sochař Tomáš Medek, autor vítězného návrhu sochy T. A. Edisona v Brně, pedagog FAVU, si vypracoval vlastní rukopis, kterým v různých materiálech prozkoumává přírodní i geometrické tvary. O procesu tvorby i nových projektech nám poví ve svém ateliéru.

Kritická židle: R. Koryčánek o sochách ve městě

Kritická židle: R. Koryčánek o sochách ve městě

Do kritické židle usedne ředitel Domu umění města Brna R. Koryčánek: zamyslí se nad praxí veřejných soutěží a zkusí vyjádřit svou představu, jak začlenit kvalitní sochy do organismu města.

Reportáž: návrat skupiny Odvážní bobříci

Reportáž: návrat skupiny Odvážní bobříci

V březnu 1982 v brněnském Klubu na Křenové otevřeli Odvážní bobříci svou hudební cestu, která se po dvaceti letech trvajícím odmlčení na krátko oživí. Toto legendární undergroundové uskupení vystoupí na scéně HaDivadla, kde pokřtí svou desku. Zpěvák a kytarista Ivo Horák, basista Pavel Barša, multiinstrumentalista Julek Vaverka a bubeník Tomáš Heisar a pátý člen skupiny Marcel Romanovský připomenou atmosféru doby, kdy jejich hudba zněla v brněnském klubovém podzemí.

Přehrát vše
Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 P ST