23 minut
Kultura.cz

7. červen 2009

Obsah dílu

Čtrnáct S — Adam Gebrian — Jiří Konvrzek

Části dílu

00:46
Buďte v obraze
  03:41
  Reportáž
   Nevšední výstavní projekt Čtrnáct S si můžete prohlédnout až do 16. srpna v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích. Těch čtrnáct S je vlastně čtrnáct témat, ovlivňujících lidské vztahy, rodiny i celá společenství. Smutek, samota, sex, superego, soustředění, sen, střed, spojení, stín, strach, setkání, skrýš, souvislosti a smrt. Tato témata volně zpracovalo čtrnáct českých umělců různých generací. Autoři reagují především na své vlastní intimní prožitky, které zpracovávají prostřednictvím obrazů, videa, fotografií, instalací i textů. V naší Reportáži vás určitě pobaví "malá a velká smrt" v podání Františka Skály.
   08:26
   Buďte v obraze
    09:44
    Kritická židle
     S Kritickou židlí a teoretikem architektury Adamem Gebrianem se tentokrát vypravíme na pražské Hlavní nádraží, do hotelu Metropol na Národní třídě a do rodinného domu v Černošicích. Zároveň si připomeneme poněkud opomíjenou tvorbu architekta-vizionáře Davida Kopeckého, který letos v dubnu nečekaně zemřel. Bylo mu pouhých šestačtyřicet let.
     14:05
     Portrét
      "Jiří Konvrzek je velice svérázná osoba a jeho hudba přeskakující mezi žánry je nezařaditelná," tvrdí kritici. Například Ondřeje Bezra na Konvrzkovi nejvíc baví "naprostá absence jakýchkoli vypočítaných konstrukcí". Tohoto novodobého lidového umělce a samorosta zařadil Jiří Černý dokonce "k nejlepším originálům české hudební scény posledního desetiletí". A co si o něm myslí písničkář Jan Burian - dozvíte se v našem Portrétu, který zároveň berte jako pozvánku do Ekotechnického muzea Bubeneč na výstavu Labyrint světla. Právě tam jsme Jiřího Konvrzka zastihli přímo v akci.
      20:52
      Soutěž
       Přehrát celé video
       Stopáž23 minut
       Další díl
       13. červen 2009

       Kultura.cz na sociálních sítích

       Napište nám