27 minut
Knižní svět

12. února 2011

Obsah dílu

Nejprodávanější knihy roku 2010 — Křik koruny svatováclavské — Staré časy

Části dílu

00:13
Na úvod: Nejprodávanější knihy roku 2010
Na úvod: Nejprodávanější knihy roku 2010
    „Řekni mi, co čteš, a já ti povím, kým jsi.“ Platí-li to stále, pak není na škodu trocha sebepoznání nad souhrnným žebříčkem u nás nejprodávanějších knih za loňský rok. Vydal jej Svaz českých knihkupců a nakladatelů a plynou z něj zajímavé věci. V loňském roce jsme se v beletrii nejvíc napínali nad bestsellery Dana Browna, Stiega Larssona nebo Larse Keplera, mezi které se z českých autorů vklínil jen Michal Viewegh se svou Biomanželkou. V non-fiction literatuře nejnovější Lunární kalendář Krásné paní od Žofie Kanyzové rozdrtil silnou sestavu kuchařek od Polreicha, Babici a Itala v kuchyni, v poli poražených zůstalo dokonce i poslední vydání daňových zákonů. Dětskou literaturu opanovali Svěrákové Zdeněk a Jan společně s Janem Werichem. Takže kým jsme loni podle prodávaných knih byli? Rádi jsme se vzrušovali, ještě radši jedli a svým dětem jsme přáli jenom to nejlepší.
    01:15
    Nové knihy – pro dospělé
    Nové knihy – pro dospělé
      Jiří Hejda: Sonety (Euroslavica)
      Johanna Adorjánová: Výjimečná láska (Mladá fronta)
      Joseph Conrad: Tajný agent (Leda – Rozmluvy)
      03:56
      Křest knihy Tatry-příroda
      Křest knihy Tatry-příroda
        O prvním únorovém čtvrtku se ve Slovenském institutu v Praze křtila vlastivědná encyklopedie Tatry – příroda z nakladatelství Baset. Po předchozích svazcích věnovaných Šumavě, Krkonoším, Českému lesu a Novohradským horám je to další velká kniha věnovaná milovníkům hor, tentokrát nejznámějšího slovenského pohoří.
        06:53
        Téma týdne: Staré časy
        Téma týdne: Staré časy
          Že se o předhusitské době nedá říct už nic nového? Že šest nebo sedm set let vzdálené události už nenabízejí témata k novému a originálnímu prozkoumání? Je to jinak. Nedávná výstava v pražském Domě U Kamenného zvonu, věnovaná sňatku krále Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou, nabídla nový pohled na dobu, kdy jedna panovnická dynastie na českém trůně vystřídala druhou – a píše se o tom i v monumentální knize Královský sňatek, k výstavě vydané. A kniha Martina Nodla o Dekretu kutnohorském zase ukazuje, že česko-německý spor na pražské univerzitě, rázně rozřešený v roce 1409 králem Václavem IV., měl jiné než nacionální pozadí. Knihy vyšly v Gallery a v Nakladatelství Lidové noviny.
          10:58
          Nové knihy – literatura faktu
          Nové knihy – literatura faktu
            Peter Ackroyd: Benátky (BB art)
            Zdeněk R. Nešpor: Příliš slábi ve víře (Kalich)
            Park Honan: Shakespeare – Životopis (Paseka)
            13:25
            Anketa
            Anketa
              14:16
              Ladislav Jehlička: Křik koruny svatováclavské (Torst)
              Ladislav Jehlička: Křik koruny svatováclavské (Torst)
                Uměl napsat věty jako: „Masaryk nám byl protivný jako činže“ Soudil, že na prezidentské standartě by místo nápisu „Pravda vítězí“ mělo být spíš napsáno: „Každý jednou umře.“ Ale nebyl autorem pouze prostořekým, spíš lidsky originálním, a to hodně. Ladislav Jehlička. Jízlivý komentátor, nesmiřitelný kritik první republiky, plodný překladatel. Za svého života skoro nic nevydal, celá padesátá léta strávil ve vězení, se zákazy se potýkal i po celý „zbytek“ života. Ale na málokoho se tak často vzpomíná jako na člověka, který ovlivnil jiné. Jeho publicistické dílo, nazvané podle klíčového svazku studií Křik koruny svatováclavské, vydal Torst.
                18:28
                Na návštěvě u Jiřího Gruntoráda
                Na návštěvě u Jiřího Gruntoráda
                  Když Jiří Gruntorád před víc než dvaceti lety zakládal knihovnu samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti, chtěl zachránit texty, vydané za komunistů mimo oficiální struktury, a zpřístupnit je badatelům. To se už dávno splnilo a dále plní. Ale z jeho knihovny se navíc stala instituce, kam se chodí na výstavy a diskusní večery a kde se také vydávají knihy.
                  21:29
                  Nové knihy – pro děti
                  Nové knihy – pro děti
                    Pavel Čech: Dobrodružství pavouka Čendy (Petrkov)
                    Miloš Dvorský: Mýtus zvaný Stínadla (NZB)
                    Pověsti od Nisy a Kamenice (Bor)
                    24:06
                    Stálice a nové lásky
                    Stálice a nové lásky
                      Přehrát celé video
                      Knižní svět - 19. února 2011
                      Stopáž26 minut
                      Další díl
                      19. února 2011

                      Napište nám