Vokální skupina Mošny patřila na začátku tohoto století k nejnadějnějším objevům folkové scény, trio Honzíkova cesta má také našlápnuto k výrazné popularitě (2009). Režie V. Fatka

Obsah dílu

Přehrát vše

Vokální skupina Mošny a trio Honzíkova cesta představují dvě možné cesty soudobého akustického folku. Obě skupiny vycházejí ze sdělných, relativně jednoduchých písní, které se nebojí stylově zavadit i o jiné žánry než folk – ať už jsou to názvuky jazzu, swingu či podceňovaného popu.

Mošny patřily před deseti lety k velkým nadějím akustické scény, vyhrály řadu prestižních diváckých soutěží a anket. Původně dětská kapela – společně hrají již od roku 1993 – dorostla do rodičovských let a přednost před muzikou dostaly i jiné povinnosti. V současné době však chystají v pořadí pátou desku, jejíž jádro Mošny představily právě v rámci televizního koncertu.

Honzíkova cesta sice na větší úspěch teprve čeká, nicméně pro vnímavé posluchače je zážitek poslouchat už jen hlas jejich zpěvačky Jany Havlové. Málokterá česká interpretka dokáže být výrazově a intonačně tak přesná jako Jana, navíc v písních, jejichž texty rozhodně nejsou banální.

Reportáž Na cestě zavítá k Žofii Kabelkové, která právě vydala své nové album Peřiny z vody. Pestrost pořadu bude jako vždy doplněna diváckou hitparádou Top na moll, názory hudební publicistky Heleny Bretfeldové a čerstvým videoklipem.
Uvádí Barbora Černošková.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2009
ŽánrHudba