Rozhovor s publicistou Jiřím Moravčíkem o jeho knize Když píseň tluče křídly do oken. Záznam koncertů slovenské šansoniérky Katky Koščové a mezinárodní skupiny Ocean Versus Daughter. Portrét mladé výtvarnice a autorky videoklipů Veroniky Szemlové. Vzpomínka na moderátora a textaře Josefa Prudila (2009). Režie V. Fatka

Obsah dílu

Přehrát vše

Josef Prudil, známý konferenciér a textař (nejen) skupiny Poutníci, zemřel v dubnu 2008. Stejně jako v loňském roce se i letos v říjnu v Brně uskutečnil koncert u příležitosti jeho nedožitých narozenin. Písně s Prudilovými texty na něm hráli Poutníci, Cimbal Classic, Hudecká úderka Jiřího Plocka a další. Záznam z tohoto večera přinese další vydání magazínu Na moll Křížem krážem.

Druhým tématem pořadu bude animovaný videoklip skupiny Epy de Mye Opustíme vzory, který se stal jedním z hitů letošního léta na folkové scéně, a především jeho autorka Veronika Szemlová. Mladá výtvarnice pochází z Náměště nad Oslavou a studuje animovanou tvorbu na Fakultě multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Zpěvačka Katarína Koščová se v roce 2005 stala první slovenskou vítězkou soutěže SuperStar. Svět komerční hudby však velmi rychle opustila a v současné době se věnuje křehké autorské tvorbě na pomezí folku, šansonu a jazzu. Televizní štáb ji zachytil v klubu Stará Pekárna v Brně během společného dvojkoncertu s česko-anglo-americkou skupinou Ocean Versus Daughter. Tato zatím prakticky neznámá, nicméně velmi zajímavá kapela z Prahy, v jejímž čele stojí zpěvačka s irskými kořeny Flanna Sheridan, hraje melodickou alternativní hudbu blízkou stylu, kterému se ve světě říká nu-folk.

Pod názvem Když píseň tluče křídly do oken (šestnáct příběhů z world music) vyšla kniha hudebního publicisty Jiřího Moravčíka a fotografů Ivana Prokopa a Yvetty Stránské. Všichni tři se dlouhodobě zabývají žánrem world music a v knize přinášejí 16 portrétů písničkářů z celého světa (Západní Sahara, Japonsko, Mexiko, Mali, Súdán, Anglie a další země), a to formou rozhovorů a fotografií.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2009
ŽánrHudba