Procházka slovenským Šamorínem se skladatelem a bluesovým muzikantem Jurajem Turtevem. Koncert Nezmarů a Jihočeské komorní filharmonie v Třeboni. Reportáž z malého festivalu v Lipůvce u Brna. Rozhovor s Wabim Daňkem. Svérázný písničkář a výtvarník Jiří Konvrzek (2009). Režie V. Fatka

Obsah dílu

Přehrát vše

Jihočeští Nezmaři, jedna z našich nejúspěšnějších folkových skupin, oslavili loni své 30. narozeniny. Při té příležitosti vznikl jejich společný projekt s Jihočeskou komorní filharmonií: Vybrané hity i novější písně Nezmarů, které zaranžoval mladý absolvent AMU Lukáš Sommer, vyšly na CD a v srpnu je kapela s doprovodem orchestru hrála v zámeckém parku v Třeboni. Záznam z koncertu můžete sledovat v říjnovém vydání pořadu Na moll Křížem krážem.

Na jižní Slovensko, do Šamorína, zamíříme s Jurajem Turtevem, bluesovým hudebníkem a skladatelem. Tentokrát však nepůjde o blues, ale o zhudebněné verše Turtevovy partnerky, básnířky Judity Kaššovicové. Turtev postupně zhudebnil a s hosty na CD nahrál celou její Šamorínskou trilogii: tři sbírky básní ve slovenštině a maďarštině.

V Lipůvce u Brna se letos konal další ročník příjemného festiválku Hoří, má panenko!, který zde s pomocí celé obce pořádají místní hasiči. Jak se takový festival připravuje a jaké to je, když musí hasiči neplánovaně místo ohně bojovat s přívaly deště, vám poodhalí krátká reportáž.

Na moll přinese také rozhovory se dvěma písničkáři z opačných konců žánrového spektra: Tradiční linii bude zastupovat Wabi Daněk, který nedávno natočil už druhé album písní trampského autora Miroslava Skunka Jaroše. Naopak Jiří Konvrzek se způsobem zpěvu, vlastnoručně vyrobenými nástroji i tématy svých písní (například „zavražděný radiátor“) naprosto vymyká tomu, jak si většina z nás folkovou scénu představuje.

Režie: Vojtěch Fatka

Stopáž42 minut
Rok výroby 2009
ŽánrHudba