84 minut

Velké změny v systému sociálních dávek

Obsah dílu

Jednodušší vyřizování, lepší zacílení podpory a také zastavení zneužívání systému má přinést reforma sociálních dávek, kterou představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Resort podle něj chystá spojení čtyř dávek do jedné – dvou dávek na bydlení, na živobytí a přídavku na dítě. Podávat by se měla jedna žádost. Kvůli nároku na pomoc od státu by se měl vedle příjmu žadatelů víc posuzovat i jejich majetek. Podmínkou pro získání peněz by měla být práce nebo její hledání. Změny by mohly začít platit od příštího roku.

Máte dotazy ohledně změn v systému sociálních dávek? Zeptejte se hostů dnešní 90´ ČT24.

Části dílu

00:02
Počasí
  07:02
  Stručný přehled témat
   08:02
   Reforma systému sociálních dávek
    Hosté:
    Marian Jurečka /KDU-ČSL/, předseda strany
    Radim Fiala /SPD/, předseda poslaneckého kubu, místopředseda hnutí
    36:39
    Kdo si polepší a kdo pohorší
     Hosté:
     Klára Kališková, ekonomka, Fakulta informatiky a statistiky, VŠE v Praze, think-tank IDEA při CERGE-El
     Daniel Prokop, sociolog, PAQ Research
     55:53
     Mimořádná zpráva - Britský král má rakovinu
      59:28
      Sociálním dávkám rozumí jen třetina Čechů
       Host:
       Jakub Čihák, ředitel, R-Mosty
       69:47
       Nejzásadnější změna systému dávek za 30 let?
        Hosté:
        Ladislav Cabada, politolog, Metropolitní univerzita Praha
        Martin Čaban, komentátor, Seznam Zprávy
        Přehrát celé video
        Stopáž53 minut
        Další díl
        90′ ČT24

        Přehled dílů

         
        Stopáž80 minut

        Policie si posvítila na předjíždějící kamiony

        Zákaz předjíždění kamionů platí na nejfrekventovanější české dálnici D1 od loňského listopadu. Upozorňují na ně přenosné značky. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 5500 Kč a šest trestných bodů. Řidiči přesto značky přehlíží, nebo je ignorují, i přes zvýšenou pozornost policistů. Omezení na vybraných úsecích platí od 5. hodiny ráno až do 22. hodiny večer. Zákaz má pomoci předcházet zácpám. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce od března přidat značky i na zbylé úseky D1.
        Zeptejte se hostů dnešní 90´ ČT24!

        27. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž81 minut

        Konec lyžařské sezóny?

        Byla nejhorší v historii?
        Kam v budoucnosti za sněhem?
        Na únor neobvykle vysoké teploty a déšť zhoršily podmínky pro lyžaře. Lyžuje se vesměs jen v horských areálech, v nížinách se střediska uzavírají.

        26. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž82 minut

        90′ ČT24

        Počasí — Stručný přehled témat — Deficit důchodového účtu — Protesty zemědělců (nejen) v Česku

        25. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž81 minut

        Dva roky od ruské invaze – jak se daří Ukrajincům v Česku?

        O přežití svého národa Ukrajinci bojují už 2 roky. Ty přinesly i statisíce uprchlíků do evropských států. V Česku jich pobývá na 380 tisíc. Více než dvě třetiny z nich pracují. Podle prezidenta Pavla je v českém zájmu Ukrajinu podporovat – i proto se dnes na Hradě se setkal se zástupci uprchlíků.
        A jaké jsou jejich zkušenosti s českou společností? Vyslechneme si to v 90´ČT24, kde nás budou zajímat osobní příběhy Ukrajinců. Posílejte nám vaše dotazy!

        23. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž81 minut

        Protesty zemědělců pokračují – proč blokují hranice?

        Traktory jsou opět na silnicích. Podle Agrární komory vyrazilo k hranicím se Slovenskem, Polskem a Neměckem asi 3 000 kusů zemědělské techniky. Čeští zemědělci se totiž připojili k protestům zemí střední a východní Evropy. Cílem je upozornit na problémy, které způsobuje zemědělcům složitá byrokracie, ale i dovoz levějšího zboží ze zemí mimo EU, hlavně z Ukrajiny.
        Jak dlouho budou protesty trvat? A co za konkrétní kroky by vlastně dle zemědělců měli politici udělat?
        Budeme se ptát v 90´ČT24. A zajímají nás i vaše dotazy – posílejte nám je!

        22. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž82 minut

        Budoucnost české armády – potřebujeme vojenskou službu?

        Vedení armády včera zopakovalo nutnost podpory Ukrajiny. Dále také náčelník generálního štábu Karel Řehka zdůraznil, že armáda v příštích letech přezbrojí na moderní západní techniku. Hovořil i o tom, že musí Česko nabírat více vojáků, protože ti stárnou a armáda není personálně naplněná. Diskutuje se tedy o možnostech posílení záloh, které by byly rychle použitelné v době krize.
        Jaké jsou na stole možnosti? Potřebujeme v Česku znovu zavést povinnou vojenskou službu? A jak budeme pomáhat Ukrajině, když už nemáme zásoby, které bychom mohli poslat? Posílejte nám i vaše dotazy a sledujte 90´ČT24!

        21. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž82 minut

        Zemědělci v Praze – o co jde protestujícím?

        Dnes v 90´ ČT24: Začal týden zemědělských protestů. Brzy ráno dorazili farmáři k ministerstvu zemědělství - část z nich pokračovala s technikou na magistrálu. Kritizují hlavně vysoké ceny energií, byrokracii nebo unijní Zelenou dohodu. V ulicích na protest dohlíží stovky policistů. Zatím se obešel bez zásadních komplikací. Velké zemědělské organizace se od dnešní akce distancovaly - ve čtvrtek se chtějí připojit ke společným evropským demonstracím proti politice EU.
        Zeptejte se hostů pondělní 90´ ČT24!

        19. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž82 minut

        90′ ČT24

        Počasí — Stručný přehled témat — Traktory zablokují Prahu — Babiš znovu zproštěn obžaloby — Plán dostavby silnic a dálnic v Česku

        18. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž82 minut

        Českem se šíří vlna černého kašle

        V Česku se šíří černý kašel – nemocní přibývají rychleji než v minulých letech. Od začátku roku se potvrdilo 630 případů. Dávivý černý kašel se šíří hlavně mezi dětmi na středních a základních školách. Pacienty pak trápí hlavně večer a v noci, a navíc trvá dlouho – někdy týdny, ale klidně i měsíce. Těžkému průběhu černého kašle brání u dětí především očkování.
        A v jakých částech Česka je černý kašel nyní nejvíce rozšířen? Jaké jsou jeho hlavní příznaky a jak ho léčit? I na tyto otázky se budeme ptát v páteční 90´ČT24. Posílejte nám i vaše dotazy k tématu!

        16. 2. 2024 na ČT24
        Stopáž83 minut

        Příznivá lednová inflace – ekonomika se zotavuje?

        Růst cen v Česku výrazně zpomalil. Lednová meziroční inflace vzrostla jen o 2,3 % – což je nejméně od března roku 2021. V prosinci přitom činila meziroční inflace ještě 6,9 %.
        A právě lednová inflace předznamenává cenový vývoj na celý rok – loňská inflace v prvním měsíci roku pak byla vysokých 17,5 %.
        Jsou tato čísla důvodem k radosti? Znamená to, že se ekonomika zotavuje? Dojde ke snižování úrokových sazeb? Nebo je za tím potřeba vidět především vysokou srovnávací základnu z loňska? Budeme se na to ptát v 90´ČT24. A zajímají nás i vaše dotazy – posílejte nám je!

        15. 2. 2024 na ČT24

        90’ ČT24 na sociálních sítích

        Napište nám