
Schodek státního rozpočtu roste – kde ušetřit?
Obsah dílu
Schodek státního rozpočtu roste - vláda hledá cesty, jak ušetřit. Ministr financí Stanjura chce letos ušetřit 20 miliard. Kde? Sáhnout na mandatorní výdaje, jako jsou důchody, sociální dávky nebo platy státních zaměstnanců, nemůže. Škrtat může v dotacích, investičních fondech, nebo vyzve k šetření jednotlivé rezorty. K úvahu tak připadá propouštění, nebo vyhlášení stopky na nové zaměstnance.
Největší částka ze státní pokladny šla na sociální dávky – jen na důchody už stát vyplatil téměř 280 miliard korun což je o 19 procent víc než loni. Další velkou položkou jsou kompenzace za vysoké ceny elektřiny, ty přesáhly 70 miliard korun.
Části dílu



Karel Haas /ODS/, poslanec
Margita Balaštíková /ANO/, členka rozpočtového výboru, Poslanecká sněmovna
Filip Pertold, zástupce výkonného ředitele IDEA, CERGE-El

Roman Ďurčo, předseda OS KOVO

Vojtěch Hromíř, generální tajemník, Česmad Bohemia

Petr Harmann, komentátor, Český rozhlas Plus

Kamila Fialová, ekonomka, Sociologický ústav AV ČR



Přehled dílů

Tripartita o rozpočtu, minimální mzdě a konsolidačním balíčku
Čeká se boj o minimální mzdu. Odbory budou prosazovat zvýšení o 2 200 korun, tedy na 19 500 Kč. Ministerstvo financí přichází se dvěma variantami – 18 900 nebo 19 400 korun.
Rozpočet na příští rok - odbory nesouhlasí hlavně s krácením částky na platy ve veřejném sektoru o
2 %. Vláda by měla rozpočet schvalovat ve středu.
Do rozpočtu se promítají opatření z vládního balíčku k ozdravení financí. Odbory a zaměstnavatelé žádali společně 9 změn – mimo jiné zachování daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.

90′ ČT24
Počasí — Stručný přehled témat — Ministr chce zrušit navýšené přesčasy pro lékaře — Lavrov: Proti Rusku se spiknul celý Západ — Řídit půjde od 17 let, ale jen s mentorem — Týden do voleb na Slovensku — Dodávky nedostatkových léků

Jak se osvědčilo zavedení dohody o vině a trestu?
Páteční 90´ČT24 na téma dohod o vině a trestu. Budou se zpřísňovat? Na jedné straně zrychlený proces a s tím i snížené náklady, na druhé straně doznání přináší nizší trest a to například i v případě znásilnění či zabití. Právě takové případy jsou celkem běžné - například muž, který 4 roky zneužíval a znásilňoval nezletilé chlapce odešel od soudu pouze s podmínkou díky dohodě o vině a trestu. Více od 20:10, ptejte se!

Jaký je stav veřejných financí?
Úsporný balíček pomůže oddálit náraz na dluhovou brzdu. Podle předsedy Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla ale nebude stačit a v konsolidaci bude muset pokračovat i příští vláda. Za nerovnováhou veřejných financí podle rozpočtové rady stojí nezodpovědné kroky z covidové krize a taky jednorázová opatření reagující na zdražení energií nebo pohonných hmot.

Aktivity prezidenta Pavla v OSN
Mír na Ukrajině nesmí diktovat Rusko, řekl prezident Petr Pavel v OSN.
Ukrajina si podle něj zaslouží mír, který bude uzavřen za jejích vlastních podmínek.
V projevu před Valným shromážděním připomněl, že následky ruské invaze pociťuje celý svět - vzhledem k ohrožení potravinové bezpečnosti, kterou způsobila ruská blokáda ukrajinských přístavů.
O konfliktu na Ukrajině se bude dnes jednat také na schůzce Rady bezpečnosti. I tam prezident Pavel vystoupí v rámci otevřené debaty. Očekává se, že bude usilovat o podporu českého nestálého členství v této organizaci.

Rozkolísá hlasování Pirátů o ministru Blažkovi vládní koalici?
Piráti hlasují o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi - o výsledku bude jasno večer. Jedním z možných výstupů by mohla být výzva k jeho okamžitému odvolání z funkce. K tomu Blažek nevidí důvod. Kritice čelí za srpnové setkání s poradcem bývalého prezidenta Martinem Nejedlým. Šéf resortu ho označil za náhodu - v pražské restauraci, kde lobbista seděl, strávil pět hodin. Fungováním Zemanovy prezidentské kanceláře se zabývá Bezpečnostní informační služba. Nejedlý byl minulý týden u BIS na výslechu

90′ ČT24
Počasí — Prezident Petr Pavel odletěl do USA — Stručný přehled témat — Odkaz Václava Havla v USA — Nová pravidla pro takzvané dohodáře — Novela zákoníku práce — Otázky Václava Moravce

Lampedusa před kolapsem – kdo s migranty pomůže?
Italský ostrov Lampedusa vyhlásil kvůli silné migrační vlně stav nouze. Jen za poslední 4 dny se tam vylodilo téměř 10 tisíc uprchlíků. Některé migranty převáží do center na Sicílii.
Sousední státy Francie a Německo reagují na situaci tím, že zdvojnásobují ostrahu svých hranic. Italský senátor Matteo Salvini to považuje za nešťastné a apeluje na solidaritu.
Bude příval uprchlíků do jižní Evropy pokračovat? Jaké státy poskytnou pomoc? A jaký je postoj České republiky - jsme připraveni projevit Itálii solidaritu? Ptejte se a dívejte se na dnešní 90´ČT24!

Zřízení vyšetřovací komise k hradním kauzám
Na aktivity prezidentské kanceláře mezi lety 2013 a 2023 se možná detailněji zaměří vyšetřovací komise. Její zřízení prodebatují poslanci. Komise by se měla zabývat kauzami Hradu z doby mandátu Miloše Zemana - třeba kauzou Novičok či skartací dokumentů.
Dává vznik takové vyšetřovací komise smysl? Co by mohla vyšetřovat nad rámec policie nebo NKÚ? A osvědčily se v minulosti takovéto vyšetřovací komise? Budeme se na to ptát v 90´ČT24 - ptejte se i vy a dívejte se po 20 hodině!

Penze od ledna 2024: valorizace a novinky
Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od ledna zvýší o 360 korun. Zvedne se solidární základní díl penze, zásluhová část neporoste. Průměrný starobní důchod by se tak v lednu měl dostat na 20 693 korun.
Jaké další valorizace budou příští rok?
Kdy je možné požádat o starobní důchod?
A jaké jsou aktuální podmínky pro předčasnou penzi?