Konstantinos Tsivos a Ben Anderson. První přišel z východu – z Řecka, druhý ze západu – z Anglie. Přesto je spojuje vášeň k jejich novému českému domovu. Připravili: M. Růžičková, G. Agathonikiadis a J. Večeřa

Obsah dílu

Přehrát vše

Ben Anderson přišel z Anglie do Prahy před 27 lety. Původně hudebník, zpěvák, skladatel – hráč na ukulele. Žije a pracuje v Úněticích, severozápadně od Prahy. Jeho aktivity jsou velmi pestré – postupem let mimo jiné kandidoval do místního zastupitelstva a dnes je místostarostou Únětic. Před lety založil a uvedl do života Festival ukulele v České republice. Je uměleckým ředitelem festivalu, který bude mít v roce 2020 už osmé pokračování.

Konstantinos Tsivos se narodil v regionu Thessalie, ve středním Řecku. V roce 1983 přiletěl jako stipendista řecké vlády do Československa. V roce 1987 vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Poté se vrátil do vlasti, aby splnil svou vojenskou povinnost vůči své vlasti. Následně se krátce vrátil do Čech, aby se oženil se svou stávající manželkou. Od dubna 1989 žili v Aténách, kde působil jako novinář v řeckých médiích a zároveň jako příležitostný korespondent českých novin. Z Atén se odstěhovali do Prahy v srpnu 1994. Nejprve působil jako středoškolský pedagog, pracovník tiskového oddělení řeckého velvyslanectví v ČR a začal se věnovat vědecké dráze. V roce 2011 dokončil doktorandské studium na Fakultě sociálních věd, obor moderní dějiny. Nastoupil na plný úvazek na FF ÚK , kde vede semináře o dějinách Řecka a novořeckých reáliích. Dlouhodobě se věnuje otázkám řecké občanské války, politické emigraci, řecko-tureckým vztahům a současné řecké krizi. V roce 2016 získal české občanství.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 P ST AD HD
ŽánrDokument