Země nepotřebuje nové kontinenty, ale nové lidi. Životní příběhy cizinců, které nás mohou obohatit, mívají nečekané podoby (2013)

Obsah dílu

Přehrát vše

Holanďané pod Zvičinou

Na začátku 90. let byla Holanďanka Nancy Engelen spolu s otcem na agrární konferenci v Praze. Zde se poprvé setkali s panem doktorem Savovem, veterinářem, který bydlí v Dolní Brusnici u Dvora Králové nad Labem. A to byl vlastně prvopočátek Nancyných aktivit a později i aktivit jejího manžela v České republice… Krátce po škole působila v agentuře zpracovávající různé průzkumy v oblasti cestovního ruchu, to ale bylo příliš teoretické a pro ni neatraktivní. Později dělala pro organizaci, která se zabývala pořádáním konferencí, působila i jako redaktorka časopisu zaměřeného na cestovní ruch a získávala praktické zkušenosti a kontakty. Potřeba organizování akcí pro agrárníky se stále zvyšovala a tak založila svoji vlastní firmu a organizovala zájezdy pro zemědělce po celém světě. Připravovala rovněž programy pro společnosti jako Holland International a Oad reizen, což je druhý největší touroperátor v Holandsku. V rámci cest po České republice v zimě několikrát přenocovala v Hotelu Pod Zvičinou v Dolní Brusnici. A zalíbilo se jí tam natolik, že když se jí v roce 1994 naskytla možnost pronajmout a provozovat celý hotel, rozhodnutí bylo jasné: jde do toho a zvládne to!

Slavný gólman v exilu

Josef Kadraba byl v roce 1962 jedním ze slavné fotbalové jedenáctky, která na MS v Chile vybojovala, do té doby pro československý fotbal nevídané, druhé místo. Stříbrné mužstvo se vracelo zpět do vlasti, ale nečekalo je nijak velkolepé přivítání – soudruzi dali každému odměnu 5.000 Kčs, které fotbalisté museli zdanit, vrátit zapůjčené šusťáky a za apartní rádiovky zaplatit 5 korun. Vrátili se ke svým civilním povoláním. Dva ze slavných se ale rozhodli pro emigraci. Jedním z nich byl i Josef Kadraba – útočník, který v Rakousku požádal o azyl a dodnes žije ve Vídni. Právě touto epizodou začne celý dokument o slavném fotbalistovi. Zejména v souvislosti s fotbalovým Eurem se letos opět objevil na obrazovkách ČT společně s několika doposud žijícími účastníky slavného mistrovství, které před padesáti lety vyneslo československý fotbal na nejvyšší světovou příčku.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST HD
ŽánrDokument