27 minut

8. prosince 2012

Část: Zpěvák a stavitel

Obsah dílu

Jedu dál — Zpěvák a stavitel

Části dílu

00:33
Jedu dál
  Blanka Matragi, rozená Kyselová ve Světlé nad Sázavou, se nejprve vyučila brusičkou skla, absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Ještě v době studií zvítězila v roce 1978 se svým návrhem kolekce pro Letní olympijské hry v Moskvě a rok nato vstoupila do manželství s dr. Ing. Makramem Matragi, CSc. – a odstěhovali se do jeho rodné vlasti. Naše média začala o jejím umění hovořit a psát více až od roku 1997, kdy uspořádala v Praze velkolepou módní přehlídku u příležitosti 15. výročí svého módního salonu v Bejrútu, kdy v roce 2002 převzala Mezinárodní cenu Salvatora Dalího, v roce 2003 získala u nás titul Významná česká žena ve světě, a v roce 2006 opět vynikající módní přehlídka s retrospektivní výstavou k 25. výročí její umělecké tvorby.
  Do té patří zároveň její obrazy akademické malířky, návrhy pro porcelánové výrobky, skládání diamantů do originálních šperků, kosmetika, nebo také vybavení koupelen či sportovní móda. V roce 2008 získala cenu Lady Pro od Evropské společnosti pro kulturu. Loni v říjnu zazářila znovu v Praze oslnivou přehlídkou s galavečerem, vystavením darů královských rodin z oblasti Perského zálivu – v těžko vyčíslitelné hodnotě. V současných dnech mizí z knižních pultů její druhá kniha Jedu dál. Nejde o žádný pohádkový příběh s nádechem románu pro ženy, ale mezi čtenářkami se nejvíce hovoří o autorčině nejčerstvějších prožitcích, které začínají svým obsahem zajímat i mužské protějšky.
  15:30
  Židovský svátek
   17:10
   Zpěvák a stavitel
    Barytonista Klemens Słowioczek je původem Polák. Narodil se ve Stonavě na Těšínsku. Odmaturoval v roce 1962 na polském reálném gymnáziu v Orlové, sólový zpěv ale vystudoval na JAMU v Brně. První profesní příležitost dostal ve Státním divadle Ostrava, kde působil jako sólista čtyři roky. Do stálého angažmá hudebního divadla Komické opery v Berlíně nastoupil v roce 1975. Během třiceti let tam nastudoval 56 rolí a hostoval v Moskvě, Varšavě, Vídni, Londýně, Tokiu, Melbourne a Tel Avívu (sám o sobě říká, že vystupoval už snad všude, kromě Aljašky a Antarktidy).
    Je nositelem prestižního titulu Kammersaenger, který se v německy mluvících zemích uděluje zasloužilým umělcům. Věnoval se také pedagogické činnosti – v Berlíně soukromě vyučoval zpěv, jako pedagog oboru Sólový zpěv a herecká operní výchova působil taktéž na Fakultě umění Ostravské univerzity. V roce 2006 začal v České republice pořádat mezinárodní soutěž ve zpěvu komorních ansamblů „Stonavská Barborka". Ze Stonavy pochází a částečně tam bydlí i dnes.
    25:14
    Pozvánky
     Přehrát celé video
     Stopáž27 minut
     Další díl
     15. prosince 2012

     Přehled dílů

     672 dostupných

     Napište nám