Magazín dobrých zpráv o lidech, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše

Jedu dál

Blanka Matragi, rozená Kyselová ve Světlé nad Sázavou, se nejprve vyučila brusičkou skla, absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Ještě v době studií zvítězila v roce 1978 se svým návrhem kolekce pro Letní olympijské hry v Moskvě a rok nato vstoupila do manželství s dr. Ing. Makramem Matragi, CSc. – a odstěhovali se do jeho rodné vlasti. Naše média začala o jejím umění hovořit a psát více až od roku 1997, kdy uspořádala v Praze velkolepou módní přehlídku u příležitosti 15. výročí svého módního salonu v Bejrútu, kdy v roce 2002 převzala Mezinárodní cenu Salvatora Dalího, v roce 2003 získala u nás titul Významná česká žena ve světě, a v roce 2006 opět vynikající módní přehlídka s retrospektivní výstavou k 25. výročí její umělecké tvorby.

Do té patří zároveň její obrazy akademické malířky, návrhy pro porcelánové výrobky, skládání diamantů do originálních šperků, kosmetika, nebo také vybavení koupelen či sportovní móda. V roce 2008 získala cenu Lady Pro od Evropské společnosti pro kulturu. Loni v říjnu zazářila znovu v Praze oslnivou přehlídkou s galavečerem, vystavením darů královských rodin z oblasti Perského zálivu – v těžko vyčíslitelné hodnotě. V současných dnech mizí z knižních pultů její druhá kniha Jedu dál. Nejde o žádný pohádkový příběh s nádechem románu pro ženy, ale mezi čtenářkami se nejvíce hovoří o autorčině nejčerstvějších prožitcích, které začínají svým obsahem zajímat i mužské protějšky.

Zpěvák a stavitel

Barytonista Klemens Słowioczek je původem Polák. Narodil se ve Stonavě na Těšínsku. Odmaturoval v roce 1962 na polském reálném gymnáziu v Orlové, sólový zpěv ale vystudoval na JAMU v Brně. První profesní příležitost dostal ve Státním divadle Ostrava, kde působil jako sólista čtyři roky. Do stálého angažmá hudebního divadla Komické opery v Berlíně nastoupil v roce 1975. Během třiceti let tam nastudoval 56 rolí a hostoval v Moskvě, Varšavě, Vídni, Londýně, Tokiu, Melbourne a Tel Avívu (sám o sobě říká, že vystupoval už snad všude, kromě Aljašky a Antarktidy).

Je nositelem prestižního titulu Kammersaenger, který se v německy mluvících zemích uděluje zasloužilým umělcům. Věnoval se také pedagogické činnosti – v Berlíně soukromě vyučoval zpěv, jako pedagog oboru Sólový zpěv a herecká operní výchova působil taktéž na Fakultě umění Ostravské univerzity. V roce 2006 začal v České republice pořádat mezinárodní soutěž ve zpěvu komorních ansamblů „Stonavská Barborka". Ze Stonavy pochází a částečně tam bydlí i dnes.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín