Magazín dobrých zpráv o lidech, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše

Návrhářka

Naděžda Ilieva Novotná – Nadia Surel (15. 4. 1973 Pernik – Bulharsko) – návrhářka, grafička a pedagožka, od r. 2000 žije a pracuje v Ústí n. Labem. Kromě umělecké a pedagogické činnosti se zabývá návrhy a realizacemi bytových, kancelářských a veřejných interiérů, užitným a grafickým designem, autorskou tvorbou dekorací a interiérových doplňků. Střední uměleckou školu absolvovala v Burgasu, Marketing a Design Institut v Sofii – obor móda a design, a sofijskou Národní uměleckou akademii „Nikolaj Pavlovič“ – obor design a textil. Je zakladatelkou mezinárodního sympozia plastického a vizuálního umění „Allan Kairiak/Via Pontica“ a spoluzakladatelkou muzea Lva Nikolajeviče Tolstého v bulharské Jasné Poljaně.

Do roku 2000 působila jako vedoucí školy výtvarného umění pro děti v Burgasu. Má za sebou několik samostatných výstav a účastí na kolektivních exhibicích. Nadia Surel se neomezuje jen na návrhy interiérů. Je také autorkou zajímavých obrazů a nástěnných maleb, skleněných vitráží, navrhuje látky atd. „Zajímá mě umění, které vidí a cítí… umění jako způsob komunikace, jako vyjádření pozice, jako hra… Díky interiérovému designu mám možnost experimentovat, kombinovat a zkoumat nové techniky a materiály. Možnost poznávat lidi mě obohacuje a inspiruje…“ – říká o své práci a o tom, co ji nejvíc inspiruje. Často a ráda používá přírodní materiály, vzájemně je kombinuje a dává vyniknout jejich vlastnostem.

Karel Hung

Pochází z Ústí nad Labem, kde na místní univerzitě studuje tělesnou výchovu a sport. Věnuje se vrcholově karate, jemuž také učí malé děti, činností, má ale mnohem víc. V karate, kromě jiného, získal bronzovou a stříbrnou medaili na mistrovství světa, byl stříbrný na mistrovství Evropy, také mnohonásobný medailista na mistrovství ČR. Podle svých slov je finančně nezávislý a rád by pomáhal lidem. Hungovo životní motto je: „Naším největším neúspěchem je, když se přestaneme dál pokoušet.“ Karel je velmi úspěšný a společně s vítězem Muže roku 2011 Martinem Gardavským jsou velmi vyhledávanými modely především pro reklamu. Narodil se v Turnově. V jednom roce odjel s matkou do Vietnamu, kde byl do svých dvanácti let a pak se vrátili do ČR. Češtinu a vietnamštinu vnímá stejně – vyrovnaně. Nejprve se vyučil kuchařem, pak si dělal nástavbu a maturitu a nyní v Ústí nad Labem studuje fakultu tělesné výchovy a sportu. Jeho životním vzorem je Bruce Lee. Byl a je pro Karla velkou motivací, říká, že to on ho dostal nahoru.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín