26 minut

19. února 2012

Část: Rusínka

Obsah dílu

Festival japonské kultury — Orientální ples-festival — Rusínka

Části dílu

00:35
Festival japonské kultury
  Ohlédnutí za 5. ročníkem festivalu EIGA-SAI, který nesl podtitul – Pocta Kitano Takeshimu, který v letošním roce, krátce před zahájením festivalu, oslavil své 65. narozeniny. Nekorunovaný král moderní japonské kinematografie Akira Kurosawa na sklonku života prohlásil, že další osud japonského filmu svěřuje do rukou Takešiho Kitana. Tento filmař, který si postupně získal i značné mezinárodní renomé, je mnohostrannou uměleckou osobností. Je nejen režisérem s nezaměnitelným rukopisem, populárním představitelem rolí stoických gangsterů i zbožňovaným televizním komikem, ale i výjimečným spisovatelem a pozoruhodným malířem.
  08:06
  Orientální ples-festival
   Rovněž 5. ročník plesu vyznavačů orientálních tanců, který se pod názvem Pátá pohádka princezny Shahrazard uskutečnil v ostravském kulturním domě Akord.
   11:38
   Rusínka
    Světlana Kalousková pochází z oblasti východního Slovenska, které se říká Labyrský kraj. Zde žijí Rusíni a veřejné nápisy jsou dvojjazyčné – rusínskoslovenské. Světlaniny rodiče i příbuzní jsou Rusíni. Původní život Rusínů nebyl v horském a kamenitém kraji jednoduchý a tak jim ho písničky zpříjemňovaly. Rusíni se proto vyznačují svou srdečností, temperamentem a tím, že si život zpříjemňují zpěvem. O Rusínech se také říká, že to jsou „Kurdové Evropy“. Rozprostřeni jsou v několika zemích, často jsou dnes opomíjeni, často považováni za Ukrajince, ale jedná se o svébytný národ s vlastním jazykem o kterém se za dob „sovětů“ nesmělo mluvit.
    24:43
    Přísloví
     Přehrát celé video
     Stopáž27 minut
     Další díl
     26. února 2012

     Napište nám