Magazín dobrých zpráv o těch, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše

Víme, co chceme

Hlavním pořadatelem soutěže Vietnamská miss ČR je Svaz Vietnamců v České republice, spolupořadateli jsou společnost VIET MEDIA s.r.o. a občanská sdružení INFO–DRÁČEK a Development Worldwide. Prezidentem soutěže je Mgr. Tran Quang Hung, místopředseda Svazu Vietnamců v České republice a generální ředitel společnosti Viet Media s.r.o.. Cílem je ukázat to nejlepší z obou kultur a podpořit další zlepšování vzájemných vztahů. Miss Vietnam České republiky je oslavou vietnamských tradic a zvyklostí a je zaměřena na podporu integrace vietnamských občanů do majoritní společnosti. Výtěžek soutěže je vždy použit na podporu projektu Pomoc postiženým dioxiny ve Vietnamu.

Nguen se narodila vietnamským rodičům, kteří přišli do ČR v roce 1981. Narodila se již u nás, ale žila také ve Vietnamu a hovoří vietnamsky. Je příkladem typické dívky z vietnamské mladé generace, která chce dokázat, že Vietnamci v ČR nejsou zdaleka jen trhovci a už vůbec ne překupníci drog. Její rodiče jí kladli vždy na srdce, jak důležité je vzdělání a zároveň to, aby si našla své „místo na slunci“ a někam to dotáhla. A to jí zůstalo na paměti. Chce být příkladem ženy – Vietnamky, která má co říct. Když se této mladé dámy zeptáte na zábavu, neví, co to je. Nemá na ni prostě čas. Studuje vysokou ekonomickou školu a v budoucnu by se chtěla uplatnit v diplomatických službách. Již dnes je ale veřejně činná – je zaměstnána v organizaci Development Worldwide jako asistentka a věnuje se zde především životnímu prostředí a projektu „Pomoc postiženým dioxiny ve Vietnamu“. Jeho cílem je podpořit rekonstrukci a provoz rehabilitačního střediska a školicího střediska pro postižené následky dioxinových postřiků (Agent Orange) z doby americko–vietnamské války. V provincii Thai Bin trpí následky intoxikace svých rodičů a prarodičů 4 450 dětí a přibližně 1000 z nich je schopné se vyučit nějakému řemeslu a tím se snáze uplatnit i zvýšit svou životní motivaci.

Malíř a labutě

Ukrajinský malíř Michal Ščigol se narodil v Čeljabinsku, vystudoval Vysokou školu architektury v Kyjevě. Jeho žena byla keramička. V roce 1982 se jim narodil syn Danylo s těžkou mozkovou obrnou. Žena mu v roce 1988 tragicky zemřela při autonehodě. Michal se o nemocného synka začal sám starat, nemohl se věnovat fyzicky architektuře, začal malovat. Do Československa se vypravil v roce 1990 hledat pomoc pro Danyla v malém městečku Železnice, ve které byla léčebna pro děti postižené mozkovou obrnou. Pobyt mu prospěl, během tří měsíců udělal velké pokroky. Michal Ščigol v Českém ráji maloval, na konci pobytu ze své tvorby uskutečnil v městském muzeu v Železnici první výstavu po šestnáctileté přestávce, v zahraničí vůbec první. Druhý příjezd do Železnice v roce 1991 rozhodl o trvalém pobytu v Československu. Své obrazy začal vystavovat na samostatných výstavách v Čechách, na Slovensku, v Rakousku, v Německu, v USA. V roce 1999 koupil na náměstí v Železnici ampirový dům, který sám opravil a kde dnes žije a věnuje se své tvorbě.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín