27 minut

22. leden 2012

Část: Básník vinařem

Obsah dílu

Den porodních asistentek — Vasilův chleba — Sýrové království — Oslavy jara — Básník vinařem

Části dílu

00:31
Den porodních asistentek
  21. leden se v Bulharsku stal Dnem porodních asistentek. Je pokračováním starého lidového zvyku – Babina dne – který se traduje již po staletí, kdy nejstarší žena ve vesnici byla i zručnou porodní bábou. Přestože dnes je tato tradice důvodem k veselému setkání, kdysi dávno v tento den všechny rodičky, jejichž dětem bába pomohla v ten rok na svět, čekaly na její požehnání.
  01:01
  Vasilův chleba
   Vasilopita je naopak oslavou nového roku. Je to svátek hojnosti, veselí a dobré nálady pramenící z očekávání toho lepšího. Novoroční stůl musí být plný pochoutek, jak pokrmů, tak sladkostí, většinou obsahujících med. Co si ale v žádném případě nelze představit, je novoroční stůl bez tzv. vasilopity – tedy Vasilova chleba.
   02:42
   Sýrové království
    Barbara John je původem ze Švýcarska. Do České republiky přijela před 13 lety se svým švýcarským manželem, úspěšným hoteliérem. Ve stejné branži tady začínala i jeho žena. Oba dva se dají popsat jako světoběžníci, ještě před působením v Praze žili v Portugalsku, kde se jim narodily děti, pár let strávili také v Itálii, ale jak říká paní Barbara, to už měla v srdci naplno Prahu. Chyběli ji její čeští přátelé, a tak se vrátili. Dnes žijí za Prahou, v Dolních Břežanech a naplno si užívají českého venkova. Paní Barbara má rituál - každý den chodí na blízký kopec, odkud je při dobrém počasí výhled na Pražský hrad i horu Říp. I když, zdá se, splynula s českým prostředím, přece jen jí něco z rodné země velmi chybělo – proslulý švýcarský sýr. Nelenila a rozhodla se začít s podnikáním v tomto oboru. Otevřela si krámek, ve kterém prodává sýry, které si ze Švýcarska taky sama dováží. Zákazníkům se snaží předat co nejvíce informací nejen o sýrech, ale i o dalších specifikách její rodné země, například čokoládě.
    13:03
    Oslavy jara
     22. leden je naopak prvním dnem nového roku vodního draka. V Číně byla oslava lunárního roku po roce 1911 pojmenována jako Svátek jara. Večer před oslavou Svátku jara se sejde celá rodina k honosné večeři. Některé rodiny nejdou vůbec spát a loučí se se starým rokem. Během Oslavy jara jsou domy ozdobené obrázky s dvojveršími a s motivy slibného nového roku. I v Čechách je tato oslava důvodem k setkávání celých rodin i jejich přátel.
     14:00
     Básník vinařem
      Bogdan Trojak je polsko–český básník, publicista a překladatel z polštiny, absolvent polského gymnázia v Českém Těšíně, vystudovaný novinář, ale teď působící spíš jako vinař. Momentálně žije se svou ženou Lenkou, synem Kajetánem a dcerou Justýnou v Bořeticích na Jižní Moravě, je hlavně vinařem a publikuje kromě básní také odborné texty ve vinařských časopisech. Jak říká, je vyznávačem vín ze zemí bývalého Rakousko–Uherska, prosazuje autentická, místní vína a organické, přírodní pěstování i následné zpracování vína.
      24:42
      Kulturní pozvánky
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       29. leden 2012

       Napište nám