Magazín dobrých zpráv o těch, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše

Celé vysílání je motivováno připomenutím Dne obětí nacismu a jeho poselstvím. Připomenutím i toho, že podobné režimy přežívají i v současnosti. Sociolog Jiří Siostrzonek se také zamyslí nad tím, jak nejvhodněji připomínat takovéto milníky v historii lidstva.

Bojovali jsme proti režimu Saddáma Husajna

Své o tom ví i Rawah Al-Jassani z Iráku, který do České republiky přišel před 33 lety jako politický azylant. V Iráku vystudoval vysokou školu zemědělskou – ale věnoval se dál výhradně žurnalistice a politické práci – působil proti režimu Saddama Husajna. V současné době se obává muslimského extremismu a jeho vzrůstajícího vlivu. Říká, že je nejisté, co vše může ještě tento extremismus způsobit. V Praze pracuje Rawah ve své vlastní firmě s názvem Babylon, která se věnuje žurnalistice, udržuje a podporuje česko-arabský dialog, věnuje se kultuře, vydává knihy básní atd. Legrační je, že kromě Babylonu jako firmy má ještě psa se jménem Babylon, takže Babylonů je tu dost.

PRAGmatiki

Ve velmi podobném politickém systému, který s nacismem sehrál zápas na život a na smrt žili i rodiče a prarodiče skupiny lidí, kteří si říkají PRAGmatiki. Vznikla způsobem charakteristickým pro mladé – pomocí internetu: před několika lety pár lidí, kteří už nějakou dobu žili v Praze a okolí, založilo internetové fórum, kde si vyměňovali zkušenosti, poskytovali rady i podporu zejména nově příchozím do ČR. První reálnou akcí a setkáním (zatím internetových přátel) byla oslava nového roku – pořadatelé čekali maximálně pár desítek lidí, k jejich překvapení se jich sešlo několik stovek.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín