Třísté vydání magazínu o životě národnostních menšin a cizinců u nás i Čechů v zahraničí (2011)

Obsah dílu

Přehrát vše

Třísté vydání magazínu Babylon je ohlédnutím za jeho téměř osmiletým působením na obrazovce České televize.

Rusín a Evropan
Jan Kristofori se narodil v Mukačevě na Podkarpatské Rusi, která v té době tvořila součást Československa. Po válce byl za své názory a činnost odsouzen k 10 letům a odpracoval si 7 let v uranových lágrech v Příbrami a Jáchymově. Po okupaci sovětskými vojsky emigroval v r. 1969 do Norska. Své poslední roky života prožil střídavě v Praze, Norsku i Švýcarsku. V Praze proslul nejen svou tvorbou, ale i jako organizátor setkání VOX HUMANA.

Schindlerův seznam
Hana Ringová se narodila v Českém Těšíně. Když se stala žákyní druhé třídy, obsadili Němci Moravu i Slezsko. Její židovská rodina prchla jako tisíce jiných do Polska, odkud pocházela její maminka. Spolu se svými rodiči se ocitla v koncentračním táboře. Snad zázrakem se také společně dostali na „Schindlerův seznam“. Po válce se vrátila s rodiči do Ostravy, do své vysněné školy. Díky tvrdošíjnému odhodlání se vzdělat se z paní Hany stala izraelská učitelka. Hebrejštinu zvládla natolik, že ji začala spolu s matematikou a dějepisem vyučovat…

Moravští Chorvaté
Josef Schneider je v podstatě jediným moravským Choravatem, kterého komunistický režim nechal žít ve své rodné vsi – Frélichově. Komunistický režim ve snaze vymazat jakékoli stopy po Choravatech žijících už od konce 16. století na Valticku, Mikulovsku a Břeclavsku přejmenoval tuto vesnici na Jevišovku.

Barevná rodina
Anežka Veselá-Santos, která pracuje na ministerstvu vnitra a věnuje se problematice azylantů, je manželkou Brazilce Jusona Santose. Žijí společně v Praze už asi pět let. Její sestřenice Barbora Veselá se v době studií věnovala vietnamským migrantům a za jednoho z nich se i provdala. Mají čtyři děti a když se sejdou, jsou opravdu barevnou rodinou nejen co do rasy, ale i náboženského vyznání, tradičních zvyklostí, kuchyně apod.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín