30 minut

6. listopadu 2022

Část: Knižská skála na západě Čech

Obsah dílu

Stezka Pod Starým Světlovem — Opevnění Kočičák na Chomutovsku — Nový pavilon goril v pražské zoo — Knižská skála na západě Čech — Restaurátoři vitráží pro pražský Průmyslový palác — Trasa Valašské pastorále

Části dílu

01:32
Stezka Pod Starým Světlovem
  Luhačovice patří k našim nejvyhledávanějším lázním. K jejich největšímu bohatství se řadí minerální prameny, kterých jen ve městě vyvěrá šestnáct. A na další narazíte v okolí. Hned k několika vás zavede i naučná stezka Pod Starým Světlovem, která vznikla na hřebeni Vizovických vrchů táhnoucím se směrem ke Zlínu. Celkem měří zhruba 30 kilometrů, my jsme si pro dnešní první výlet vybrali její část, které dominují dva kopce a zříceniny dvou hradů.
  05:49
  Opevnění Kočičák na Chomutovsku
   V polovině třicátých let, kdy rostla hrozba napadení ze strany nacistického Německa, se rozhodla československá vláda vybudovat linii pohraničního opevnění. Mezi roky 1936 –1938 tak vznikl pás pevností, z nichž mnohé se dochovaly dodnes a některé dokonce znovu ožívají. Například na Chomutovsku spolek nadšenců už 24 let betonové objekty opravuje, a navíc je propojuje naučnou stezkou. Ta začíná na kopci zvaném Kočičák u bunkru č. 10 a my se po ní projdeme.
   10:15
   Nový pavilon goril v pražské zoo
    Událostí letošní sezóny v pražské zoo se stalo otevření rezervace Dja. Jejím srdcem jsou pavilon, který je tím největším v historii zahrady, a velkoryse pojatý výběh. Areál dostal jméno podle biosférické rezervace na jihu afrického Kamerunu, která je od roku 1987 zapsána na seznamu přírodního bohatství UNESCO. Stal se domovem početné gorilí rodiny, ale i dalších živočichů pocházejících z Afriky a my si ho společně prohlédneme.
    14:37
    Knižská skála na západě Čech
     Mezi nejatraktivnější turistické cíle na jihu Plzeňska patří zámek v Nebílovech, který bývá nazýván barokním vídeňským palácem na českém venkově. Méně známé je zatím jeho okolí, přitom se i ono pyšní mnoha zajímavostmi. Tak například pět kilometrů od obce se ukrývá v lese nad Řenčemi Knižská skála. Na ní postavil začínající filmař Leoš Kastner s pomocí přátel osadu z doby raného středověku, kterou chtěl využít především k natáčení svého snímku Zbojník. Nakonec ale poté, co štáb svou práci skončil, areál neosiřel. Naopak, dál se rozrůstá. A autor nápadu nás jím provede.
     19:04
     Restaurátoři vitráží pro pražský Průmyslový palác
      Průmyslový palác na pražském Výstavišti patřil víc než sto let k chloubám metropole. Jenže v roce 2008 ho poničil rozsáhlý požár. Naštěstí pomalu vstává jako bájný Fénix z popela. Obnovou procházejí i unikátní barevné vitráže složené z víc než sta tisíc kousků skla. Některé z nich zkušení mistři zachrání, jiné musejí nahradit novými. Náročného úkolu se ujali skláři z Nového Boru a ukáží nám, co všechno taková práce obnáší.
      23:02
      Trasa Valašské pastorále
       Malebnou krajinou oblasti Závrší, kterou tvoří obce Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota obklopené ze všech stran horami vede třiadvacetikilometrová turistická trasa nazvaná Valašské pastorále. Výletníky na ní čeká putování zejména po lesních cestách a nezpevněných chodníčcích a také celkové převýšení zhruba 780 metrů. Tak se připravte, že si při toulkách těmito končinami dáte pořádně do těla.
       27:22
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        13. listopadu 2022

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        31. března

        Křížová cesta Bohutice — Paškály — Horácké kraslice — Výrobce pomlázek — Chození s jedličkou — Řehtačky

        31. 3. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        24. března

        Poutní areál Římov — Kraslice Zuzany Königové — Výstava o Josefu Hardmuthovi v Lednici — Putování Frýdlantským výběžkem — Lomeček — Vila Engelsmann

        24. 3. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám