
31. červenec
Obsah dílu
Vidnava — Plzeňský pivovar — Vyšívačka — Zoo Tábor — Stráž — Otáčivé hlediště
Části dílu
01:58

Vidnava
Město Vidnava leží v severní části jesenického okresu. Poprvé bylo zmiňováno v roce 1291 a už tehdy patřilo k centrům regionu. Jeho rozmach ale ukončily husitské boje, během kterých bylo kališníky dobyto a vypáleno. Později se na něm podepsala i válka třicetiletá. Dočkalo se sice vždy obnovy, ale na časy největší slávy už navázat nedokázalo. Úplně v zapomenutí ovšem neupadla. Dnes je čím dál oblíbenějším cílem turistů. Nejzajímavější památky si prohlédneme i my a vyrazíme taky do okolní přírody.
06:26

Plzeňský pivovar
Plzeň má snad každý z nás neodmyslitelně spojenou s pivem. Vyrábět se tu začalo před víc než sedmi sty lety. Býval to ale nezřídka nápoj nevalné kvality. Traduje se dokonce, že několik sudů skončilo ve stoce. Zlom nastal až v devatenáctém století, kdy se na dvě stě padesát právovárečných rodin spojilo a založily nový měšťanský pivovar. Jeho vybudování svěřili mladému staviteli Martinu Stelzerovi. Společně se podíváme, co se v areálu od té doby změnilo.
10:50

Vyšívačka
Fěrtůšky, kordulky nebo třeba prucleky. Nevíte, o co jde? O částech lidových krojů, které tvoří a tradičními krajovými motivy zdobí Marie Vachunová z Velké nad Veličkou. Její cesta k téhle profesi ale nebyla vůbec přímá. Celý život pracovala v místní kordárně, podniku, kde se dělají tkaniny do pneumatik, a jehlu brala do ruky jen ve volném čase. Dnes je ovšem jednou z neuznávanějších švadlen a vyšívaček na Moravě a nás nechá nahlédnout do své dílny.
15:05

Zoo Tábor
Zoologická zahrada byla v části Větrovy v Táboře založena v roce 2011, jenže už po čtyřech letech měla namále. Původní majitel zbankrotoval a stovkám podvyživených zvířat hrozilo rozprodání nebo dokonce utracení. Na katastrofický scénář nakonec naštěstí nedošlo, zařízení se tehdy ujal přírodovědec Evžen Korec. Jeho zásluhou zoo doslova vstala z popela. Dnes v ní žije na tři stovky savců i opeřenců, přičemž víc než třetina z nich patří k chráněným druhům. S některými obyvateli areálu vás seznámíme.
19:18

Stráž
V podhůří západních Krkonoš leží na březích řeky Jizery dvě města, která ji dokonce mají ve svém názvu – Jablonec a Rokytnice nad Jizerou. Mezi nimi se do výšky 782 metrů nad mořem vypíná pozoruhodný vrch příznačně pojmenovaný Stráž. V minulosti totiž býval místem, odkud hlídky střežily kraj a v případě blížícího se nebezpečí varovaly jeho obyvatele. Dnes na něj stoupají zejména turisté za krásnými výhledy do krajiny. K jeho vrcholu společně vyšlápneme i my. Ještě předtím nás ale čeká několik zajímavých zastávek pod ním.
23:42

Otáčivé hlediště
Divadel s otáčivým hledištěm je na světě jako šafránu. Konkrétně pět. A hned dvě z nich vyrostla v Čechách. Zatímco scénu v českokrumlovské zámecké zahradě zná většina z nás, o té druhé, která stojí v Týně nad Vltavou, se tolik nemluví. I ona je přitom unikátem. Slouží totiž jako jediná na planetě ochotnickému souboru. A jeho členové se taky výraznou měrou v roce 1983 podíleli na budování neobvyklého prostoru pro diváky. Místo, kde každé léto už bezmála čtyřicet let hrají, bude naší poslední zastávkou.
27:46

Soutěž

7. srpen
Přehled dílů

7. srpen
Broumov — Jílové u Prahy — Žabovřesky nad Ohří — Vintířova stezka — Český Krumlov — Větrný mlýn v Kuželově
7. 8. 2022 na ČT1

31. červenec
Vidnava — Plzeňský pivovar — Vyšívačka — Zoo Tábor — Stráž — Otáčivé hlediště
31. 7. 2022 na ČT1

24. červenec
Helfštýn — Rešovské vodopády — Pokrývač Jaroslav Lakomý — Země Keltů — Naučná stezka po stráních labského kaňonu — Červené Poříčí
24. 7. 2022 na ČT1

17. červenec
Zelená hora — Průhonický zámek — Středověké hudební nástroje — Jirkov — Boží muka — Habáni
17. 7. 2022 na ČT1

10. červenec
Rakovník — Mendelovo muzeum — Řezbářka — Bolkovské louky — Výstava autoškolství — Hrad a zámek Hauenštejn
10. 7. 2022 na ČT1

3. červenec
Budišov — Faunapark Lipová-lázně — Rudka — Síťování Jany Pičmanové z Poniklé — RAF Muzeum v Ivančicích — Husova cesta
3. 7. 2022 na ČT1