Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Maková hora

Maková hora U malebného rybníka v Smolotelech na Příbramsku začíná naučná stezka, kterou před 11 lety vymysleli a instalovali studenti pražského gymnázia Přírodní škola. Na jednom z jejích sedmi zastavení se například dozvíte, proč v okolí blízké hory, které se říká Maková, nemá cenu hledat mák. Své jméno totiž dostala podle kovu, dřív se tu těžilo zlato, stříbro a arsen. Majitel panství Jan Felix Chanovský na vrchu nechal ve stylu vlašské renesance v roce 1720 vystavět kostel a vedle něj klášter karmelitánů, do kterého chtěl sám vstoupit. Dokonce do něj přivedl dva mnichy tohoto řádu. Prozradíme vám, jak dlouho tu bratři žili, co se na Makové hoře dělo dál a co je na ní k vidění dnes.

MapaMaková hora
videoMaková hora
...
video video

Maková hora

Historické štoly v Mikulově na Teplicku

Historické štoly v Mikulově na Teplicku Vypravíme se také do Mikulova. Ale nepůjde o známé vinařské město na jihu Moravy. Vydáme se opačným směrem, do Krušných hor, kde leží obec stejného jména. V historických záznamech se poprvé objevila na začátku 15. století, kdy se v krajině začalo hledat stříbro. A protože pátrání po cenném kovu bylo úspěšné, zařadil se Mikulov po bok takových lokalit, jako je Cínovec nebo Krupka. Dnes se v něm již netěží, nicméně z doby dobývání rud se dochovala spousta historických štol. Od počátku 90. let se postupně pracovalo na jejich zpřístupnění a v roce 2013 do nich mohli vstoupit první návštěvníci. Do míst, kde se dřív dobýval cenný kov, nahlédneme i my.

MapaHistorické štoly v Mikulově na Teplicku
videoHistorické štoly v Mikulově na Teplicku
...
video video

Historické štoly v Mikulově na Teplicku

Kytary z Hodslavic

Kytary z Hodslavic Elektrikář, lakýrník, truhlář i designér. Tím vším je s trochou nadsázky Zdeněk Macho z Hodslavic poblíž Nového Jičína. V malebné obci v podhůří Beskyd, která se proslavila jako rodná ves Františka Palackého, vyrábí a opravuje hudební nástroje. Jeho specialitou jsou elektrické kytary. Do dílny k němu přicházejí hudebníci z celé naší země i ze zahraničí. Jejich přáním je mít nástroj, který si v běžném obchodě nepořídí. Nás bude zajímat, jak se pan Zdeněk k téhle práci dostal, jaký materiál nejčastěji používá a co všechno musí zvládnout, aby se hotový kousek mohl rozeznít v koncertním sále.

MapaKytary z Hodslavic
videoKytary z Hodslavic
...
video video

Kytary z Hodslavic

Zámek Moravská Třebová

Zámek Moravská Třebová Moravskou Třebovou založil kolem roku 1257 Boreš z Rýzmburka jako typické kolonizační město na pravidelném půdorysu. To pak zaznamenalo největší rozkvět o 200 let později v časech vlády moravských šlechtických rodů - pánů z Boskovic a Žerotínů. V průběhu 16. století se totiž stalo centrem vzdělanosti a umění, takže se mu dokonce přezdívalo Moravské Athény. Z tohoto období se v historickém centru dochovala řada cenných památek, které jsme již společně obdivovali. Tentokrát si prohlédneme renesanční zámek, který prošel mnoho let trvající obnovou. Jeho předchůdcem byl gotický hrad z první poloviny 14. století. Zásadním momentem jeho historie se stal rok 1486, kdy ho koupil Ladislav z Boskovic. Jak se do ní zmíněný šlechtic zapsal a jak se panské sídlo měnilo dál, to všechno vám prozradíme.

MapaZámek Moravská Třebová
videoZámek Moravská Třebová
...
video video

Zámek Moravská Třebová

Výstava Staří Řekové v Kolíně

Výstava Staří Řekové v Kolíně Ve starém Řecku se vyvinula demokracie do podoby, která je uznávána dodnes a jsou s ním spjaty i počátky s různými vědními obory, zvláště filosofií a matematikou. Tamní umění je stále vnímáno jako jakýsi nepřekonatelný ideál. Ačkoliv jsou dějiny starověku plné válek a násilí, Řekové úspěšně použili obratnou diplomacii tam, kde nebylo možno nepřítele porazit zbraněmi. A o tom, jak se uměli vypořádat s protivníky či z nich učinit své spojence, vypráví výstava v kolínském muzeu. Připomeneme si, kdo byli největší nepřátelé starého Řecka, ale i to, jak se místní kultura šířila do dalších zemí.

MapaVýstava Staří Řekové v Kolíně
videoVýstava Staří Řekové v Kolíně
...
video video

Výstava Staří Řekové v Kolíně

Slavoňovský kostel

Slavoňovský kostel Slavoňov je malá vesnička na úpatí Orlických hor nedaleko Nového Města nad Metují. Jméno dostala po zakladateli prvního místního kostela a obce arcijáhnu Slavoňovi, který působil v Hradci Králové a okolí kolem roku 1167. Nejstarší písemné zmínky o zdejším svatostánku pocházejí z poloviny 14. století, za husitských válek byl ale nejspíš zničený. Na jeho místě byl v polovině 16. století postaven nový dřevěný, který patří k nejstarším památkám svého druhu u nás. Celý areál je chráněnou kulturní památkou. Ke slavoňovskému kostelíku a na hřbitov vstoupíme vchodovou branou samostatně stojící zvonice, v jejíž věži jsou umístěny tři zvony.

MapaSlavoňovský kostel
videoSlavoňovský kostel
...
video video

Slavoňovský kostel

Stopáž30 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD