30 minut

3. ledna 2021

Obsah dílu

Maková hora — Historické štoly v Mikulově na Teplicku — Kytary z Hodslavic — Zámek Moravská Třebová — Výstava Staří Řekové v Kolíně — Slavoňovský kostel

Části dílu

01:20
Maková hora
  U malebného rybníka v Smolotelech na Příbramsku začíná naučná stezka, kterou před 11 lety vymysleli a instalovali studenti pražského gymnázia Přírodní škola. Na jednom z jejích sedmi zastavení se například dozvíte, proč v okolí blízké hory, které se říká Maková, nemá cenu hledat mák. Své jméno totiž dostala podle kovu, dřív se tu těžilo zlato, stříbro a arsen. Majitel panství Jan Felix Chanovský na vrchu nechal ve stylu vlašské renesance v roce 1720 vystavět kostel a vedle něj klášter karmelitánů, do kterého chtěl sám vstoupit. Dokonce do něj přivedl dva mnichy tohoto řádu. Prozradíme vám, jak dlouho tu bratři žili, co se na Makové hoře dělo dál a co je na ní k vidění dnes.
  05:42
  Historické štoly v Mikulově na Teplicku
   Teď zamíříme do Mikulova, ale v Krušnohoří. V historických záznamech se poprvé objevuje na začátku 15. století v souvislosti s prospektorskou činností. A protože pátrání po stříbře bylo tehdy úspěšné, tak se Mikulov zařadil po bok dalších horních měst v oblasti, jako je Cínovec nebo Krupka. Z té doby se nám dochovalo mnoho historických štol. Od počátku 90. let se tu postupně začalo pracovat na jejich zpřístupnění a roku 2013 sem mohli zavítat první návštěvníci. Práce na revitalizaci dalších podzemních prostor stále probíhají.
   10:01
   Kytary z Hodslavic
    Elektrikář, lakýrník, truhlář i designér. Tím vším je s trochou nadsázky Zdeněk Macho z Hodslavic poblíž Nového Jičína. V malebné obci v podhůří Beskyd, která se proslavila coby rodiště Františka Palackého, vyrábí a opravuje hudební nástroje. Jeho specialitou jsou elektrické kytary. Do dílny k němu chodí hudebníci z Česka i ze zahraničí. Jejich přáním je hrát na nástroj, který si v běžném obchodě nepořídí.
    14:02
    Zámek Moravská Třebová
     Moravskou Třebovou založil v polovině 13. století Boreš z Rýzmburka jako typické kolonizační město pravidelného půdorysu. Největší rozkvět zaznamenalo o 200 let později, v období vlády moravských šlechtických rodů, pánů z Boskovic a Žerotínů. V průběhu 16. století se totiž stalo centrem humanistické vzdělanosti a umění, takže se mu dokonce přezdívalo „moravské Athény“. Z tohoto období se v historickém centru dochovala řada cenných památek, které jsme už společně navštívili. Tentokrát si prohlédneme tamní renesanční zámek, který prošel dlouhou obnovou.
     18:26
     Výstava Staří Řekové v Kolíně
      Základem moderní evropské civilizace je helénská kultura. Právě ve starém Řecku se vyvinula demokracie do podoby, v jaké ji užíváme dodnes. V racionálním způsobu obyvatel Středomoří mají kořeny i různé vědní obory, zvláště filozofie a matematika. To samé platí o umění, které je stále vnímáno jako jakýsi nedosažitelný ideál. Stejně jako rozvoj jejich politické kultury, byť jsou dějiny starověku plné válek a násilí. Řekové úspěšně používali obratnou diplomacii tam, kde by zbraněmi neuspěli. A o tom, jak se uměli vypořádat s protivníky nebo jak z nich učinili své spojence, vypráví výstava v kolínském muzeu.
      22:52
      Slavoňovský kostel
       Slavoňov je malá vesnička na úpatí Orlických hor, čtyři kilometry od Nového Města nad Metují. Jméno dostala po zakladateli prvního zdejšího kostela a obce, arcijáhnu Slavoňovi, který působil v Hradci Králové a okolí kolem roku 1167. První písemné zmínky o svatostánku jsou z poloviny 14. století. Patrně byl zničen za husitských válek. Na jeho místě byl v polovině 16. století postaven nový celodřevěný, který patří k těm nejstarším chrámům svého druhu u nás. Celý areál je kulturní památkou.
       27:14
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        10. ledna 2021

        Přehled dílů

        1004 dostupných
        Stopáž30 minut

        23. června

        Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

        23. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám