28. říjen 2018

Obsah dílu

Benešova vila — Mincovna — Výstava T. G. Masaryka v Lánech — Hrad Valdštejn — Krásno — Hrušovansko

Části dílu

01:22
Benešova vila
  V rámci oslav stých narozenin naší samostatné republiky si připomeneme i jednoho z mužů, který stál u jejího zrodu. Vypravíme se do Sezimova Ústí do vily, kterou si pořídili manželé Benešovi. Její část se proměnila v památník druhého československého prezidenta. Připomeneme si jeho soukromý život i politickou kariéru.
  05:37
  Mincovna
   Jubileum našeho státu si můžeme připomenout i na oběžných mincích. Prozradíme vám, na kterých a čím jsou výjimečné. Navíc v jablonecké České mincovně nahlédneme pod pokličku výroby nepostradatelných drobáků a dozvíme se, jak vznikají i to, kolik jich už spatřilo světlo světa.
   09:49
   Výstava T. G. Masaryka v Lánech
    Lány jsou neodmyslitelně spjaty s našimi prezidenty. Nejvíc samozřejmě s tím prvním, který si dokonce zdejší hřbitov vybral jako místo posledního odpočinku. V tamním muzeu proto na letošek připravili výstavu, která je věnována nejen jeho zásluhám o vznik republiky, ale taky jeho životu před tím, než se stal světoznámým politikem.
    13:59
    Hrad Valdštejn
     K našim nejstarším dochovaným hradům patří Valdštejn. Vydáme se na jeho prohlídku. Dozvíme se při ní, kdo stál u jeho zrodu, kdy začal chátrat a proč se dočkal obnovy. Projdeme se místy, kde se panstvo dřív bavilo nebo rozjímalo. A zajímat nás bude i to, jaké mocné rody naší historie se tu vystřídaly.
     18:07
     Krásno
      V oblasti Slavkovského lesa navštívíme městečko Krásno. Jak už název napovídá, tahle výprava bude stát za to. Zavzpomínáme na dávnou historii i na tradici dobývání cínu, jehož bohaté zásoby se nacházely všude kolem. A dopřejeme si samozřejmě i procházku okolní přírodou s řadou unikátů.
      22:07
      Hrušovansko
       Na jihu Moravy se vydáme na jeden z posledních letošních výletů v sedle bicyklu. Naše putování odstartujeme v Hrušovanech. Zjistíme, co mělo tohle město společného a s významným malířem Alfonsem Muchou. Pak budeme obdivovat okolní vinohrady a zavítáme taky do Údolí lásky.
       26:09
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        4. listopad 2018

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám