Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Benešova vila

Benešova vilaV rámci oslav stých narozenin naší samostatné republiky si připomeneme i jednoho z mužů, který stál u jejího zrodu. Vypravíme se do Sezimova Ústí do vily, kterou si pořídili manželé Benešovi. Její část se proměnila v památník druhého československého prezidenta. Připomeneme si jeho soukromý život i politickou kariéru.

MapaBenešova vila
videoBenešova vila
...
video video

Benešova vila

Mincovna

MincovnaJubileum našeho státu si můžeme připomenout i na oběžných mincích. Prozradíme vám, na kterých a čím jsou výjimečné. Navíc v jablonecké České mincovně nahlédneme pod pokličku výroby nepostradatelných drobáků a dozvíme se, jak vznikají i to, kolik jich už spatřilo světlo světa.

MapaMincovna
videoMincovna
...
video video

Mincovna

Výstava T. G. Masaryka v Lánech

Výstava T. G. Masaryka v LánechLány jsou neodmyslitelně spjaty s našimi prezidenty. Nejvíc samozřejmě s tím prvním, který si dokonce zdejší hřbitov vybral jako místo posledního odpočinku. V tamním muzeu proto na letošek připravili výstavu, která je věnována nejen jeho zásluhám o vznik republiky, ale taky jeho životu před tím, než se stal světoznámým politikem.

MapaVýstava T. G. Masaryka v Lánech
videoVýstava T. G. Masaryka v Lánech
...
video video

Výstava T. G. Masaryka v Lánech

Hrad Valdštejn

Hrad ValdštejnK našim nejstarším dochovaným hradům patří Valdštejn. Vydáme se na jeho prohlídku. Dozvíme se při ní, kdo stál u jeho zrodu, kdy začal chátrat a proč se dočkal obnovy. Projdeme se místy, kde se panstvo dřív bavilo nebo rozjímalo. A zajímat nás bude i to, jaké mocné rody naší historie se tu vystřídaly.

MapaHrad Valdštejn
videoHrad Valdštejn
...
video video

Hrad Valdštejn

Krásno

KrásnoV oblasti Slavkovského lesa navštívíme městečko Krásno. Jak už název napovídá, tahle výprava bude stát za to. Zavzpomínáme na dávnou historii i na tradici dobývání cínu, jehož bohaté zásoby se nacházely všude kolem. A dopřejeme si samozřejmě i procházku okolní přírodou s řadou unikátů.

MapaKrásno
videoKrásno
...
video video

Krásno

Hrušovansko

HrušovanskoNa jihu Moravy se vydáme na jeden z posledních letošních výletů v sedle bicyklu. Naše putování odstartujeme v Hrušovanech. Zjistíme, co mělo tohle město společného a s významným malířem Alfonsem Muchou. Pak budeme obdivovat okolní vinohrady a zavítáme taky do Údolí lásky.

MapaHrušovansko
videoHrušovansko
...
video video

Hrušovansko

Stopáž30 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD