Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Průhonický park

Průhonický park Jeden z nejkrásnějších parků u nás, Průhonický, je památkou zapsanou na seznam UNESCO, a to pro mimořádnou sbírku domácích i cizokrajných dřevin. Výjimečná je skladba rododendronů, které však můžete v plném květu obdivovat jen měsíc, a to zhruba od poloviny května. Park však má co nabídnout po celý rok. 1. dubna zde bylo otevřeno pro veřejnost Podzámecké alpinum, a tak vám ukážeme, co nás před pár týdny okouzlilo.

MapaPrůhonický park
videoPrůhonický park
...
video video

Průhonický park

Kočí

Kočí Dalším cílem bude obec Kočí u Chrudimi. Většinu času strávíme v tamním kostele sv. Bartoloměje, o němž se říká, že je to dřevěný kostel. A na první pohled to tak skutečně vypadá. Unikátní stavba ale v sobě jedinečným způsobem snoubí jak stavitelské mistrovství královské lucemburské stavební huti, tak i lidové mistrovství místních tesařů. Ti taky později propojili kostel s návsí dlouhým dřevěným mostem, který patří k nejstarším dochovaným dřevěným, zastřešeným mostům u nás.

MapaKočí
videoKočí
...
video video

Kočí

Výrobky z kůže

Výrobky z kůže Michaela Luttyová ze Vsetína vystudovala elektrotechniku a pracovala v obchodě a logistice. Ve volném čase ji to ale neustále táhlo k ručním pracím, pletení, háčkování či keramice. A jednou dostala od maminky peněženku, zdobenou květinovým vzorem, raženým v kůži. Pak už šlo všechno ráz na ráz. Michaela začala chodit do příslušného kroužku, aby se naučila základní postupy a zpracování kůží. Zrodila se vášeň. Jak s úsměvem říká, kousl ji kožený brouk. A už to tak vypadá, že se totéž přihodilo i její malé dceři.

MapaVýrobky z kůže
videoVýrobky z kůže
...
video video

Výrobky z kůže

Brdy

Brdy Velká část Brd byla uzavřena pro veřejnost už od roku 1926, kdy tam vznikl vojenský výcvikový prostor. V roce 1930 sledoval dělostřelecké manévry i tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Němečtí vojáci pak v této oblasti za války hlídali vzdušný prostor nad Evropou. Měli k dispozici 27metrové věže radarových stanic. Zájem turistů o tuto oblast je dán jak spoustou zajímavostí, tak i tím, že se sem vlastně donedávna nesmělo. Po mnoha diskusích byla nakonec vyhlášena chráněná krajinná oblast a Brdy se začaly otevírat návštěvníkům.

MapaBrdy
videoBrdy
...
video video

Brdy

Lanškroun

Lanškroun Město Lanškroun bylo založeno ve 2. polovině 13. století. Podle pověsti jsou však jeho kořeny mnohem starší. Sahají prý do 6. století našeho letopočtu, kdy do těchto končin přišel germánský kmen Hermundurů. Jejich vůdce Panilius se v novém sídle nechal korunovat a odsud má pocházet i název Lanškroun, původně Landskrone, neboli "Koruna země".

MapaLanškroun
videoLanškroun
...
video video

Lanškroun

Prachatice

Prachatice Kraj prastaré tradice. Tak by se dalo vlastivědně pojmenovat Prachaticko. Tedy region, plný přírodních, historických i uměleckých krás. V dobách vzniku Prachatic se tu rozprostíral bujný prales. Trhová osada šlechtice Prachaty byla jedním z mála míst, kde si poutníci a obchodníci mohli odpočinout. A odtud i jméno. Ves lidí Prachatových.

MapaPrachatice
videoPrachatice
...
video video

Prachatice

Stopáž30 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD