Nahrávám video

29. říjen 2017

Obsah dílu

Průhonický park — Kočí — Výrobky z kůže — Brdy — Lanškroun — Prachatice

Části dílu

01:34
Průhonický park
  Jeden z nejkrásnějších parků u nás, Průhonický, je památkou zapsanou na seznam UNESCO, a to pro mimořádnou sbírku domácích i cizokrajných dřevin. Výjimečná je skladba rododendronů, které však můžete v plném květu obdivovat jen měsíc, a to zhruba od poloviny května. Park však má co nabídnout po celý rok. 1. dubna zde bylo otevřeno pro veřejnost Podzámecké alpinum, a tak vám ukážeme, co nás před pár týdny okouzlilo.
  05:46
  Kočí
   Dalším cílem bude obec Kočí u Chrudimi. Většinu času strávíme v tamním kostele sv. Bartoloměje, o němž se říká, že je to dřevěný kostel. A na první pohled to tak skutečně vypadá. Unikátní stavba ale v sobě jedinečným způsobem snoubí jak stavitelské mistrovství královské lucemburské stavební huti, tak i lidové mistrovství místních tesařů. Ti taky později propojili kostel s návsí dlouhým dřevěným mostem, který patří k nejstarším dochovaným dřevěným, zastřešeným mostům u nás.
   10:03
   Výrobky z kůže
    Michaela Luttyová ze Vsetína vystudovala elektrotechniku a pracovala v obchodě a logistice. Ve volném čase ji to ale neustále táhlo k ručním pracím, pletení, háčkování či keramice. A jednou dostala od maminky peněženku, zdobenou květinovým vzorem, raženým v kůži. Pak už šlo všechno ráz na ráz. Michaela začala chodit do příslušného kroužku, aby se naučila základní postupy a zpracování kůží. Zrodila se vášeň. Jak s úsměvem říká, kousl ji kožený brouk. A už to tak vypadá, že se totéž přihodilo i její malé dceři.
    14:24
    Brdy
     Velká část Brd byla uzavřena pro veřejnost už od roku 1926, kdy tam vznikl vojenský výcvikový prostor. V roce 1930 sledoval dělostřelecké manévry i tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Němečtí vojáci pak v této oblasti za války hlídali vzdušný prostor nad Evropou. Měli k dispozici 27metrové věže radarových stanic. Zájem turistů o tuto oblast je dán jak spoustou zajímavostí, tak i tím, že se sem vlastně donedávna nesmělo. Po mnoha diskusích byla nakonec vyhlášena chráněná krajinná oblast a Brdy se začaly otevírat návštěvníkům.
     18:46
     Lanškroun
      Město Lanškroun bylo založeno ve 2. polovině 13. století. Podle pověsti jsou však jeho kořeny mnohem starší. Sahají prý do 6. století našeho letopočtu, kdy do těchto končin přišel germánský kmen Hermundurů. Jejich vůdce Panilius se v novém sídle nechal korunovat a odsud má pocházet i název Lanškroun, původně Landskrone, neboli "Koruna země".
      23:06
      Prachatice
       Kraj prastaré tradice. Tak by se dalo vlastivědně pojmenovat Prachaticko. Tedy region, plný přírodních, historických i uměleckých krás. V dobách vzniku Prachatic se tu rozprostíral bujný prales. Trhová osada šlechtice Prachaty byla jedním z mála míst, kde si poutníci a obchodníci mohli odpočinout. A odtud i jméno. Ves lidí Prachatových.
       27:19
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        5. listopad 2017

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám