29 minut

9. října 2016

Část: Příbram

Obsah dílu

Příbram — Rys ostrovid — Terezín — Bystřice — Rabštejn u Rýmařova — Elektroskanzen

Části dílu

01:27
Příbram
  Středočeské město Příbram letos slaví významné jubileum. Osmisté výročí první zmínky o své existenci. I když před těmi dlouhými roky byl nám známým jménem označován jen statek. Kulaté narozeniny je potřeba si patřičně užít. A tak místní přichystali řadu akcí. My se vypravíme alespoň na jednu z nich. Připomíná dlouhou historii Příbrami a taky to, jak významnou roli v ní sehrálo dobývání bohatství, které oblasti nadělila příroda. Je tedy víc než příznačné, že expozice našla svůj azyl v areálu Hornického muzea, největšího svého druhu u nás. Dozvíme se mimo jiné to, jakou podobu má a z kterého data pochází nejstarší listina spojená se zdejší havířskou tradicí. A z hlubin pak ještě vystoupáme na vrch nad městem, na němž vyrostl významný poutní areál.
  05:47
  Rys ostrovid
   Víte, která kočkovitá šelma je tou největší evropskou? Pokud myslíte, že rys ostrovid, máte pravdu. Na našem území býval kdysi poměrně běžným obyvatelem lesů, jenže byl vyhuben a dnes je jeho výskyt považován za vzácnost. Narazit na něj můžeme kupříkladu v Beskydech nebo na Šumavě, ale vypadá to, že se vrátil i do Českého Švýcarska. Na vlastní oči ho sice ještě v tomto kraji nikdo neviděl, ale nepřímých důkazů už odborníci nashromáždili dost. A tak se tohle krásné zvíře dokonce stalo symbolem stezky, která po něm dostala i jméno. A my se po ní společně vydáme. Není klasickou poznávací trasou, nabízí především nevšední zážitky. Můžete na ní třeba podle stop poznávat různé živočichy. Ale dozvíte se taky hodně zajímavého o zdejší přírodě.
   09:56
   Terezín
    Terezín je v naší nedávné historii spjat především se smutnými příběhy druhé světové války. Nejen kvůli vzpomínce na ně ale stojí za to město navštívit. Když ho císař Josef II. založil, učinil tak k poctě své matky Marie Terezie, podle níž ho i pojmenoval. Na soutoku Labe a Ohře tehdy vyrostla nejdokonalejší barokní pevnost na starém kontinentě, která dodnes láká odborníky i milovníky vojenské historie z řad laiků. A jeho prohlídku si nenecháme ujít ani my. Dozvíme se při ní třeba to, že na stavbu terezínských hradeb spotřebovali po dobu deseti let každoročně na dvacet milionů cihel. A mnoho dalších zajímavostí. Zavítáme samozřejmě i do podzemí. Ukrývá prý až třicet čtyři kilometrů chodeb. A prozradíme vám ještě to, čím si Terezín vysloužil označení panenská pevnost.
    14:14
    Bystřice
     Pokud jste ještě neuložili svá kola k zimnímu spánku, můžete se s námi vypravit na společný výlet na Benešovsko. Vyrazíme z městečka Bystřice, které vzniklo zřejmě už ve 13. století. Původně osada byla založena poblíž takzvané Gmündské stezky, důležité obchodní cesty. Povýšení na městys se dočkala za vlády krále Jiřího z Poděbrad. A my se pokusíme zjistit, čím si ho zasloužila. Zjistíme taky, že Bystřice má dlouhou tradici amatérského divadla a nahlédneme rovněž do míst, kde rozdávají radost dřevění herci. Pak vyrazíme do okolí. Zastavíme se u letiště, kde se za války připravovali němečtí piloti a zavzpomínáme rovněž na legendárního průmyslníka Čeňka Daňka. Jeho rodina v kraji žila, vlastnila zámeček v obci Líšno a zmíněný konstruktér je nedaleko pochován.
     18:26
     Rabštejn u Rýmařova
      Rabštejn u Rýmařova na Jesenicku je největším skalním městem na severní Moravě. Láká nejen turisty, ale taky horolezce. Ti si užívají výhledu do kraje z řady skalních věží. K dispozici mají na 200 tras. Některé jsou poměrně mladé, ale jiné vznikly už před válkou. Bude nás zajímat, čemu tu říkají Cesta piva do džbánu, Výlet pana Broučka nebo Z Čech až na konec světa. Cestou narazíme na rozvaliny, které jsou vzpomínkou na strážní hrad. Ten vyrostl už ve 14. století. Jmenuje se stejně jako celé město. O vzniku jeho názvu vypráví pověst. Podle ní měl hradnímu pánovi poté, co upadl do zajetí, přinést havran prsten, který věnoval své milé a ona ho zahodila. Jak celý příběh dopadl, to vám prozradíme až na místě. Naše toulky skončíme u několik stovek roků staré hájenky.
      22:30
      Elektroskanzen
       Zavedeme vás taky do míst, kde na začátku minulého století začala fungovat jedna z prvních vodních elektráren na světě. Nemusíme nikterak daleko, najdeme ho na řece Berounce, v údolí pod obcí Šlovice. Už v 16. věku se odsud do daleka rozléhalo klapání mlýnského kola a sedláci z okolí sem jezdili s obilím. Jenže pak přišly časy pro mistry bílého řemesla neveselé, protože jim práci brala levná dovážená mouka. A pokrokový pan otec Václav Čech se rozhodl starý mlýn přebudovat na elektrárnu. Do dnešních časů se dochovala technika z té doby a potomkům zmíněného muže jí bylo líto. Proto se rozhodli vybudovat elektroskanzen. První u nás. Dozvíme se, jak to tu kdysi fungovalo, a zjistíme, k čemu sloužily kupříkladu dřevěné zuby.
       26:41
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        16. října 2016

        Přehled dílů

        1007 dostupných
        Stopáž30 minut

        14. července

        Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

        14. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        7. července

        Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

        7. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        30. června

        Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

        30. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. června

        Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

        23. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám