27 minut

22. května 2016

Část: Brněnská přehrada

Obsah dílu

Manětín — Muzeum veteránů — Hamrštejn — Přírodní mýdla — Brněnská přehrada — Keltské oppidum

Části dílu

01:26
Manětín
  Víte, které městečko bývá nazýváno barokní perlou západních Čech? Manětín. Při jeho návštěvě pochopíte proč. Dalo by se totiž s trochou nadsázky nazvat sochařskou galerií pod širým nebem. Místní zámecký areál i ulice zdobí desítky plastik, kašen nebo velkých kamenných váz. My se ale budeme věnovat především šlechtickému sídlu, které tu v barokním slohu vyrostlo v roce 1712 po velkém požáru. U jeho zrodu stála hraběnka Marie Gabriela Lažanská. Už ve svých dvaceti letech ovdověla a byla sama nejen na čtyři děti, ale na celé panství. Přesto právě za její éry se Manětín dočkal největšího rozkvětu. Vděčíme jí nejen za bohatou výzdobu, protože do města zvala řadu významných umělců, ale taky za neobvyklý soubor obrazů, který znázorňuje její služebnictvo.
  05:12
  Muzeum veteránů
   Pokud patříte mezi milovníky starých časů a navíc taky vůně benzínu, pak vás potěšíme návštěvou v Nové Bystřici. V prostorách bývalé textilní továrny se tam zabydlelo několik desítek veteránů na čtyřech kolech americké produkce. Při prohlídce expozice se dozvíme, jak vypadal rozvoj automobilismu od jeho úplných počátků. Připomeneme si, kdy se kusová výroba proměnila v sériovou a jak současně s počtem strojů začal růst i počet nehod na silnicích. Jednotlivé kousky nás přenesou například do doby prohibice ve 30. letech, ale taky na Manhattan počátku druhé poloviny minulého století. A k některým z nich přidáme rovněž zajímavé příběhy. Jeden například nadšený sběratel objevil na americkém venkově, kde s ním majitel oral pole.
   08:59
   Hamrštejn
    Nejstarší stavbou na území Liberce je zřícenina hradu Hamrštejn. Kdy přesně vyrostl, to nevíme, ale na konci 14. století už podle dochovaných dokumentů stál. Společně se k tomu, co se z něj dochovalo do dnešních dnů, vypravíme. Cestou nás čeká jeden z nejoriginálnějších mostů u nás – dřevěný transbordér. Zajímá vás, jak funguje? Vyzkoušíme ho. A pak už se vydáme na Zámecký vrch, který zdobí zmíněná zřícenina, tak trochu připomínající hrad Trosky. Hlavním úkolem stavby v době vzniku bylo střežit zemskou stezku vedoucí údolím řeky Nisy a taky důlní díla v okolí. Název dostala zřejmě podle hamru fungujícího nedaleko, který patřil k nejstarším v Čechách. Dozvíme se, kdy začal chátrat a v jakém období ho objevili turisté.
    12:47
    Přírodní mýdla
     Voňavá mýdla máme rádi asi všichni. A což teprve, když nám připomínají zahrádku plnou bylinek. Taková vznikají v malé manufaktuře manželů Ivy a Romana Šukalových ve Slatiňanech. Do jejich výroby se pustili před sedmi lety po narození malého synka, kterému ta běžná nesvědčila. Zkoušeli různé receptury. Prozradí nám, co všechno ke své práci potřebují, jak je potřebné přesné dávkování a co je pro ně při celém postupu i výběru surovin nejdůležitější. Nejčastěji používají kopřivu, měsíček, levanduli, konopný olej a skořici nebo med. Po nalití do forem trvá často déle než měsíc, než hotová mýdla takzvaně uzrají a můžou putovat k zákazníkům. Pokud byste chtěli vidět kouzlení mladých mydlářů na vlastní oči, po domluvě vás do své dílničky nechají nahlédnout.
     16:32
     Brněnská přehrada
      Venku se pomalu, ale jistě otepluje a nás to začíná lákat k vodě. Na koupání to zatím není, ale výlet lodí si dopřát můžeme. My vás pozveme na malou plavbu po Brněnské přehradě, které příznivci hantecu říkají Prýgl. Vyrostla ve druhé polovině 30. let, ale hned za druhé světové války měla namále. Němečtí vojáci totiž podminovali hráz a při přejezdu svých sovětských nepřátel ji chtěli odpálit. Naštěstí k výbuchu nedošlo. A po osvobození vodní dílo začali objevovat turisté. Hned rok po konci války je na něm dokonce začala vozit plavidla. Lodní doprava na přehradě tak letos slaví kulaté sedmdesáté narozeniny. Bude nás zajímat, čím jsou zdejší lodě unikátní, dozvíme se, kolik jich tu vlastně pluje a co všechno si při takové výpravě můžeme dopřát.
      20:27
      Keltské oppidum
       Keltové začali na naše území přicházet ve čtvrtém století před naším letopočtem z Německa, Francie a Švýcarska. Mnozí se usadili na Moravě. Jen na té střední najdeme 150 lokalit, na nichž zanechali své stopy. A vyrostlo tam taky jejich velké oppidum. Konkrétně u obce Malé Hradisko na Prostějovsku. Podle odhadů ho obývalo až 5 000 lidí. Dodnes tu můžeme najít vzpomínky na dávné časy v podobě obranných valů zarostlých křovinami nebo náhorní plošiny a hlavní cesty. Abychom si udělali představu, jak se tam žilo a co všechno jeho obyvatelé uměli, vypravíme se ještě na výstavu do prostějovského muzea. Tam se dozvíme, která řemesla Keltové ovládali, jaké novinky k nám přinesli a jak na tom byli s uměleckým nadáním.
       24:10
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž28 minut
        Další díl
        29. května 2016

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám