30 minut

11. říjen 2015

Obsah dílu

Lemberk — Kleť — Těžba zlata — Na kole podél Ohře — Letecké muzeum — Frýdlantský zámek

Části dílu

01:30
Lemberk
    K nejromantičtějším památkám u nás patří zámek Lemberk na Liberecku. Jeho předchůdce, gotický hrad, vyrostl nad Jablonným v Podještědí ve 13. století. Podobu modernějšího a pohodlnějšího sídla získal zhruba o čtyři stovky roků později. V sedmdesátých letech minulého věku měl namále a nebýt včasné rekonstrukce, možná bychom dnes neměli co obdivovat. Celých dvacet let byly zámecké brány uzavřeny, ale dnes tu na návštěvníky čeká i jedna nová expozice, která připomíná bydlení šlechty v různých historických obdobích. Vybavení jednotlivých komnat není zdejší, některé části mobiliáře pocházejí z památek, které nejsou veřejnosti přístupné. Ale umožní nám udělat si představu o tom, jak panstvo žilo od 18. století až do druhé světové války.
    05:49
    Kleť
      Jihočeskou horu Kleť zná snad každý z nás. Historické prameny ji poprvé zmiňují ve 13. století a někdy v 17. se objevilo její současné jméno. Společně se vydáme na vrchol, ke kterému se zájemci můžou dostat pěšky, na kole, ale taky lanovkou. Zastavíme se u rozhledny, která je nejstarší kamennou u nás. Vyrostla už v prvnín polovině 19. století. Její stavitelé využili toho, jak krásný výhled do všech světových stran Kleť nabízí. Zapomenout nesmíme ani na turistickou chatu, kterou tu vybudovali zhruba sto let po rozhledně. A na observatoř, která se pyšní titulem nejvýše položená v České republice. Mimochodem chlubit se může ještě tím, že právě z ní byla objevena celá řada nových planetek. A nabídneme vám rovněž výlet do časů před naším letopočtem, kdy nedaleko od Kletě vzniklo keltské oppidum.
      10:06
      Těžba zlata
        Víte, kde se v Čechách těžilo nejvíc zlata? Bylo to v oblasti kolem Jílového u Prahy. A pozor, podle odborníků se ho tu ještě dost ukrývá. Nicméně jeho dolování se tu v dohledné době určitě nedočkáme, protože by bylo příliš náročné. Při procházce krajinou, která je prošpikovaná štolami jako ementál, si připomeneme historii dobývání vzácného kovu, která se tady začala psát nejspíš už za Keltů. V časech Karla IV. prý horníci kutali až v 500 dolech a hodně rušno bylo v těchto místech i později. Nejvíc nás ale bude zajímat štola Josef. Nebudeme v ní ovšem pátrat po zlatém pokladu. Uvnitř totiž vznikla unikátní laboratoř, která je určena zejména studentům, ale zavítat můžou i běžní návštěvníci. Čeká je tu mimo jiné neobvyklý orchestr.
        14:26
        Na kole podél Ohře
          Podél toku řeky Ohře, v přírodním parku Stráž nad Ohří si dopřejeme podzimní výlet na bicyklu. Obdivovat budeme nejen krásy malebného údolí, ale taky skalnaté vrchy, které ho lemují. Zamíříme do unikátního parčíku, jehož vznik má na svědomí spolek Zamenis. Narazíme tu na celou řadu zvířat, sledovat budeme třeba netopýry, ale hlavně hady. Nejvzácnějším z nich je užovka stromová. Tahle lokalita je podle všeho nejsevernějším místem na světě, kde žije. Bude nás zajímat, co ji přivedlo do těchto končin i to, proč se jí lidově říká eskulapka. A nezapomeneme ani na její kolegy z hadí říše, kteří jí tu dělají společnost. Pak se ještě vydáme do Malého Hrzína, kde si prohlédneme stará stavení a připomeneme si i další místa, kde ještě před válkou stály další chalupy.
          18:47
          Letecké muzeum
            Znáte jméno muže, který se jako první vznesl k obloze v letadle vlastní konstrukce vyrobeném navíc z tuzemských materiálů? Jmenoval se Metoděj Vlach a byl opravdu nadšeným aviatikem. Vzdušných korábů sestrojil hned několik a do historie tohohle oboru se vepsal vskutku nesmazatelně. Jeho odkaz připomíná nadační fond Letadla Metoda Vlacha, který v Mladé Boleslavi pravidelně pořádá Dobové letecké dny a nedávno navíc otevřel i muzeum, kde si společně projdeme éru počátků dobývání oblohy. Čeká nás tam nejen stroj, s nímž Vlach vzlétl, ale taky další zajímavé exponáty. Letouny, které brázdily oblohu v době válečných konfliktů i v časech pozdějších. A nemusíte se jen dívat, spoustu věcí je tu povoleno si na vlastní kůži vyzkoušet.
            23:07
            Frýdlantský zámek
              Frýdlantský hrad a zámek proslavil snad nejvíc vojevůdce a politik Albrecht z Valdštejna, který na něm byl doma na počátku 17. století. Kraji přinesl velký rozmach, tehdy se mu dokonce říkalo Terra Fénix, tedy Šťastná země. Jenže pan vévoda si ráje na zemi neužíval moc dlouho. Po něm tu vládli Gallasové a Clam Gallasové. Za těch posledně jmenovaných se nejvíc dařilo zámeckému pivovaru, který ovšem vyrostl už na konci 16. století díky Redernům. Zlatavý mok se v něm vařil do poloviny minulého století, pak areál sloužil jako sklad a chátral. Před pěti lety začal znovu ožívat a loni v létě tu po letech znovu uvařili první tekutý chlebíček. Společně si rozlehlý areál projdeme a dozvíme se třeba to, že tu časem vyroste i malé muzeum.
              27:26
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Stopáž30 minut
                Další díl
                18. říjen 2015

                Přehled dílů

                 
                Stopáž30 minut

                17. září

                Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

                17. 9. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                10. září

                Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

                10. 9. 2023 na ČT1
                Stopáž29 minut

                3. září

                Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

                3. 9. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                27. srpen

                Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

                27. 8. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                20. srpen

                Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

                20. 8. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                13. srpen

                Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

                13. 8. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                6. srpen

                Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

                6. 8. 2023 na ČT1
                Stopáž29 minut

                30. červenec

                Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

                30. 7. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. červenec

                Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

                23. 7. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                16. červenec

                Žirovnice — Ŕozhledna Smrk — Bednářské muzeum — Klášter Brno — Pálava — Týn nad Vltavou

                16. 7. 2023 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám