Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Helfštýn

Hrad HelfštýnJedním z největších moravských hradů je Helfštýn. Patří k těm šlechtickým sídlům, která nikdy nebyla dobyta vojáky. Odolal i náporu Švédů. Přesto je z něj zřícenina. A zub času nebyl tím, kdo mu k tomuto stavu pomohl. Pobořit hrad nechali vídeňští vojenští stratégové, kteří se báli, aby nepadl do rukou Turkům. Prozradíme vám i další zajímavosti z dlouhé historie. Hrad kupříkladu vyženil poslední Rožmberků Petr Vok. A jeho bujaré oslavy, které tu pořádal, prý prosluly široko daleko. Říká se ovšem taky, že majitele sídla, včetně už zmíněného Petra Voka postihla krutá kletba mnicha, který byl odehnán v bouři od bran. Vlídnější bude pohled do současnosti Helfštýna. Zalíbilo se tu totiž uměleckým kovářům z různých koutů světa, kteří tu pod patronací antického boha ohně a kovářství pořádají každé léto svá setkání.

MapaHrad Helfštýn
videoHrad Helfštýn
...
video video

Hrad Helfštýn

Muzeum vltavínů

Muzeum vltavínůZelené okouzlující kamínky, které podle řeky, podél jejíhož toku se nalézají, dostaly své jméno. Řeč je o vltavínech, na něž je bohatá krajina jižních Čech. A nejspíš proto se právě na jihu naší země, konkrétně v Českém Krumlově, dočkaly svého muzea. V něm se vypravíme do daleké historie, přesně řečeno do doby, která tyhle kameny k nám přinesla. A jen, abyste tušili, bylo to už před mnoha miliony lety. Dozvíme se, jak vlastně vznikly, dokonce se můžete těšit na film, který o nich byl natočen. A povídat si budeme i o tom, jak na lidi působily a působí. Zejména naši předci jim přisuzovali magickou sílu. I proto si je lidé na jihu Čech prý dávali do základů svých domů. Dámy pak jistojistě potěšíme pohledem na krásy, které se s přispěním vltavínů dají vytvořit.

MapaMuzeum vltavínů
videoMuzeum vltavínů
...
video video

Muzeum vltavínů

Na kole Orlickými horami

Na kole Orlickými horamiJarní počasí přeje milovníkům cykloturistiky. A my je pozveme na společný výlet do Orlických hor a jejich podhůří. Putovat budeme okolím obce Liberk, kde si můžeme prohlédnout i několik vzpomínek na staré časy a typickou lidovou architekturu. Pak si při jízdě po horském hřebeni dopřejeme výhledy do kraje a zastavíme se i v dalších obcích. Jednou z nich je Rampuše. Není vám její název povědomý? Pokud vám připomněl vládce a ochránce Orlických hor, pak jste hádali správně. Právě odsud pocházela taky Rampepurda. Že nevíte, kdo to byl? Pak vyndejte z knihovny román Karla Poláčky Bylo nás pět a rázem si vzpomenete. A vydáme se i do údolí Liberského potoka, které už ovládlo jaro a poselo ho jarními kvítky – sasankami, bledulemi i řadou méně známých.

MapaNa kole Orlickými horami
videoNa kole Orlickými horami
...
video video

Na kole Orlickými horami

Hudební nástroje

Hudební nástrojeLesní rohy, křídlovky a další různé velké a ohýbané nástroje, které patří do skupiny žesťových, se rodí už od počátku minulého století v brněnské manufaktuře, která se může chlubit označením první továrna na hudební nástroje v Brně. Přestože technický pokrok přinesl mnohé změny, tady mají stále navrch šikovné ruce. Díky nim se kusy mosazného plechu mění v nástroje vyluzující kouzelné tóny. Dozvíme se, jak výroba probíhá, kolik úkonů je zapotřebí, aby se taková křídlovka nebo lesní roh mohly rozeznít a prozradíme vám i pár zajímavostí z historie firmy. A taky přijde na řadu místní specialita. Křídlovka vytvořená z jednoho kusu plechu. Vyrábějí ji tu už stovku let. A pomáhá jim při tom olovo. V čem spočívá jeho pomoc, to vám samozřejmě ukážeme taky.

MapaHudební nástroje
videoHudební nástroje
...
video video

Hudební nástroje

Letohrádek Hvězda

Letohrádek HvězdaLetohrádek Hvězda zdobí stejnojmennou pražskou oboru už přes čtyři a půl století. Ale přesto o něm ani zdaleka nevíme všechno. Jeho stavba byla zahájena v roce 1555. Autorem návrhu byl rakouský arcivévoda Ferdinand Tyrolský, který dokonce položil základní kámen ke stavbě. Jeho dílo je stavbou hermetickou, stavitelé se řídili přísnou matematikou, důležitá byla symetrie. O to víc vynikne několik zvláštností, které si spolu prohlédneme. Například dvojité schodiště uprostřed stavby. Dozvíme se, proč má letohrádek čtyři podlaží i to, že z něj prý kdysi vedla tajná chodba až k panovnickému sídlu, Pražskému hradu. Vyzkoušíme si i další zajímavost, akustiku v prvním patře. A přesvědčíme se, že i po staletích ještě letohrádek nedovolil odhalit všechna svá tajemství.

MapaLetohrádek Hvězda
videoLetohrádek Hvězda
...
video video

Letohrádek Hvězda

Stezka Zlatý kůň

Stezka Zlatý kůňKoněpruské jeskyně, jednu z nejzajímavějších lokalit Českého krasu, zná asi každý z nás. My vás ale tentokrát provedeme jejich okolím a dokážeme vám, že zajímavostí nabízí mnohem víc. Povede nás naučná stezka Zlatý kůň, která dostala své jméno podle hřbetu, v němž se jeskyně skrývají. A co nás čeká? Na několika místech se nám může poštěstit objevit cenné zkameněliny z dávných časů. Připomeneme si přitom, že kdysi se v téhle oblasti rozlévalo moře, které tu samozřejmě zanechalo své stopy. A v procházce historií nemůžeme minout ani dávné obyvatele, archeologové našly důkazy o životě v těchto místech například z doby mladšího paleolitu. A na své si přijdou i milovníci přírody, kteří tu mohou obdivovat různé druhy teplomilných květin.

MapaStezka Zlatý kůň
videoStezka Zlatý kůň
...
video video

Stezka Zlatý kůň

Stopáž29 minut
Rok výroby 2014
 P ST