34 minut

2. března 2014

Obsah dílu

Pavlínino údolí — Gotický nábytek — Hrad Bouzov — Výrobce cimbálů — Park Čeřínek — Svatovítský poklad

Části dílu

01:41
Pavlínino údolí
  Krásnou přírodu budeme obdivovat v údolí říčky Chřibská Kamenice. Na pomezí Lužických hor, našeho nejmladšího národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. V údolí, které pojmenovali Pavlínino, se zastavíme u památného buku. Obvod jeho kmene je úctyhodných pět metrů. Pak vám ukážeme skalní výklenek s poetickým názvem Rusalčina jeskyně. V místech, kde před lety vyrostla přehrádka, narazíme taky na Ferdinandovu jeskyni a prozradíme vám, po kterém Ferdinandovi dostala jméno a proč. V obci Všemily si prohlédneme stará dřevěná a hrázděná stavení a vydáme se i do skal. Lidé si v nich tesali sklípky či stáje pro dobytek, ale našel se i odvážlivec, který si ve skále vytvořil původně soukromou kapli.
  06:32
  Gotický nábytek
   Ladislav Sluka si v dětství přál být rytířem a později kastelánem. Natolik ho fascinoval středověk. Nakonec ale zůstal u rodinné tradice a vyučil se truhlářem. Svou lásku k historii však neopustil, začal se věnovat restaurování historického nábytku, studoval staré technologie, a nakonec si splnil svůj sen a začal vyrábět vlastní nábytek. Ovšem ne jen tak ledajaký, inspiraci hledal v milovaných časech, tedy v gotické éře. Dozvíme se od něj, jaký nábytek tehdy převažoval, jaký materiál se používal a na čem jeho volba závisela. Pokud kupříkladu nevíte, k čemu mohli staří mistři řemesla používat býčí krev, pan Sluka vám to prozradí. Bude nás samozřejmě zajímat taky to, kdo všechno dnes takový nábytek používá a kam se na něj můžeme zajet podívat my.
   11:28
   Hrad Bouzov
    Hradu Bouzov se často říká pohádkový. A jak zjistíme, čas od času se na něm taky takřka pohádkové nebo minimálně tajemné věci dějí. O Bílé paní se tu nejen vyprávějí legendy, ale našli jsme pamětníky, kteří měli možnost ji zahlédnout. A nejen ji, zjevil se tu prý už několikrát taky Černý rytíř. Jednou prý přišel upozornit na blížící se nebezpečí. Chvíli poté totiž jednoho z účastníků slavností píchla vosa do krku. Dozvíme se ale i o dalších podivných jevech, kterých jsou občas zejména místní na hradě svědky. Třeba o hlasitých krocích, cinkání lustrů. A taky o obraze, který se po přesunu vrátil na původní místo. K tomu ovšem nabídneme zcela prozaické vysvětlení. A přidáme i pár informací z historie. Víte například, že právě na Bouzově se podle pověsti narodil Jiří z Poděbrad?
    16:38
    Výrobce cimbálů
     Cimbál máme většinou spojený především s lidovou moravskou muzikou. Ale o jeho historii a nejspíš i o nástroji samotném toho víme pramálo. Napravit to zkusíme při návštěvě v dílně Jiřího Galušky, který tyhle hudební nástroje vyrábí už přes tři desítky let. Dozvíme se třeba to, že na cimbálu najdeme 133 strun a taky víc než dvě desítky duší. Budeme sledovat celou výrobu, která zabere minimálně 200 hodin, podle toho, jak má nástroj vypadat. Pokud nevíte, co to jsou kolíčníky a kolik musí udržet ocelové vzpěry, na které jsou upnuté struny, tak my to zjistíme. Zeptáme se, jaké dřevo se hodí na výrobu nejvíc i na to, jak velký rozsah tónů cimbály Jiřího Galušky zvládnou. A poradíme vám, kde byste v jeho dílně vyrobené hudební nástroje mohli vidět a hlavně slyšet.
     21:18
     Park Čeřínek
      Jen kousek od Jihlavy najdeme přírodní park Čeřínek. Své jméno dostal podle stejnojmenného vrcholu a společně se přesvědčíme, že příroda tu nadělovala velmi štědře. Naše putování začneme listováním v pověstech. Podle nich tady mezi skalami kdysi sváděly víly z cesty myslivce a prý tu snad řádily i pekelné mocnosti. Žulový labyrint nazývaný Na skalce potěší ale především milovníky zajímavých skalních útvarů. Zavítáme taky k jednomu z nejstarších rašelinišť na Vysočině, kde bychom mohli narazit i na pozůstatek doby ledové, třtinu nachovou. Osvěžit se můžeme u některého z celé řady pramenů. Několik z nich má dokonce svá jména, takže možná narazíme kupříkladu na lesní studánku svatého Josefa nebo Nejsvětější trojice.
      26:13
      Svatovítský poklad
       K nejvzácnějším pokladům českého národa patří ten Svatovítský. Panovníci a nejvyšší církevní hodnostáři ho začali shromažďovat už před tisícovkou let. Najdeme v něm celou řadu relikviářů a monstrancí. K nejvzácnějším předmětům patří vzpomínky na svatého Václava, jeho zbroj, přilbice a meč. Při přípravě výstavy, která na Pražském hradě představuje ty nejcennější skvosty, objevili historici na praporci, který patřil Jiřímu z Poděbrad, křížek, který by mohl pocházet z praporce prvního českého knížete. Pozornosti návštěvníků výstavy taky docela určitě neunikne korunovační nebo též relikviářový kříž, který nechal zhotovit Karel IV. Ukrývá v sobě například kousek dřeva z kříže, na němž byl ukřižování Ježíš a ještě trn z jeho trnové koruny.
       31:08
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        9. března 2014

        Přehled dílů

         
        Video nelze z licenčních důvodů přehrát
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám