9. únor 2014

Obsah dílu

Zámek Brandýs nad Labem — Výstava psacích strojů — Křemešník — Egon Schiele — Nožíř — Keltové na Chrudimsku

Části dílu

01:37
Zámek v Brandýse nad Labem
  Zámek v Brandýse nad Labem dnes nepatří k našim nejznámějším památkám, ale v historii rozhodně sehrál svou roli. Zejména v dobách, kdy naší zemi vládli Habsburkové. Řada z nich na zámku pobývala, kupříkladu císař Rudolf II. nebo císařovna Marie Terezie.
  06:11
  Výstava psacích strojů
   Víte, kdy spatřil světlo světa psací stroj a čí je to zásluha? Pokud ne, tuhle mezeru ve znalostech si můžete doplnit na výstavě v Přerově. Většina exponátů pochází z období první republiky, ale my se vrátíme ještě o něco víc do historie.
   11:13
   Křemešník
    Křemešník patří k nejvyšším vrcholům Českomoravské vrchoviny. Ve 13. a 14. století zaujal místní panstvo především díky zásobám stříbra, které se tu začalo těžit. Ve století šestnáctém pak na jeho vrcholu vyrostla dřevěná kaplička, která ovlivnila další osud vrchu.
    15:41
    Ateliér Egona Schieleho
     K slavným obyvatelům Českého Krumlova patřil i malíř Egon Schiele. Jeho spojení dodnes připomínalo Schiele Art centrum. Na jaře letošního roku přibude zrekonstruovaný umělcův ateliér. Při jeho prohlídce si připomeneme zdejší pobyt mladého Egona.
     20:33
     Nožíř
      Jaromír Kotěra z Černožic u Jaroměře už jako kluk obdivoval nože. Jenže osud ho zavál na gymnázium a teprve později mu dopřál zakotvit u kovářského řemesla a pustit se do výroby nožů. Jeho specialitou jsou zálesácké.
      25:20
      Po stopách Keltů
       Na našem území najdeme několik míst, která nám připomínají dobu keltských obyvatel. Většina z nich je na jihu nebo ve středu Čech. Jedno oppidum najdeme ale taky na Chrudimsku, konkrétně v Hradišti.
       30:04
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        16. únor 2014

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám