Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Podhůří Orlických hor

Podhůří Orlických hor Počasí lyžování moc nepřeje, a tak si, místo výletu do hor, dopřejeme pořádnou túru podhůřím. Konkrétně podhůřím Orlických hor. Odstartujeme v Sedloňově, obci, která se zapsala do historie pořádáním prvního lyžařského závodu v oblasti. Nás ale bude zajímat barokní kostel, který je dominantou obce. Pak se přesuneme do nedaleké obce Sněžné. Tam se potěšíme pohledem na několik původních roubenek. Jednou z nich je i největší roubené stavení Orlických hor, které vyrostlo už v 16. století zásluhou rodu Vaněčků. Zastavíme se taky u zříceniny hradu Frymburk. Provede nás tam nejmladší kastelán u nás, je mu teprve patnáct let. Dozvíme se od něj třeba to, čím je unikátní hradní věž. A na závěr si dopřejeme výhled do kraje z rozhledny nad obcí Sendraž.

MapaPodhůří Orlických hor
videoPodhůřím Orlických hor
...
video video

Podhůřím Orlických hor

Lomeček

Lomeček V malém lomu u Starého Klíčova, kterému se říkalo Lomeček, se dlouhá léta těžil kámen. Pak vytěženou jámu zatopila voda. Když sem potápěči přivolaní policií přijeli před lety hledat zatoulaného houbaře, objevili doslova ráj pro svou zálibu. Průzračná voda, krásné okolí. Začali se o Lomeček starat a nedávno pod hladinu umístili unikátní podvodní pozorovatelnu. Podívaná se z ní nabízí opravdu nevídaná, ve vodě totiž žije několik tisícovek ryb, kromě kaprů třeba taky jeseteři nebo tolstolobici. V době, kdy hladinu pokrývá led, bývá prý výhled z kabiny obzvlášť pěkný, tak si ho nemůžeme nechat ujít. Dozvíme se o tradici záchrany vánočního kapra, budeme sledovat některé hodně urostlé kousky a připadat si tak trochu jako ve dvaceti tisících mil pod vodou.

MapaLomeček
videoLomeček
...
video video

Lomeček

Tank

Tank Sen všech milovníků vojenské techniky si splnili dva nadšenci v Bohuňovicích na Olomoucku. Luděk Fiala a jeho švagr Lubomír Smolinský si postavili tank, přesněji řečeno tančík. V jejich garáži přebývá replika průzkumného tančíku Praga AH–IV-R, který byl ve své době mimořádným strojem a vyváželi jsme ho i daleko do světa. Jenže z vyrobené bezmála půl druhé stovky se žádný nedochoval, všechny navždy zmizely na kolbištích druhé světové války. Pánové se tedy museli pustit do práce jen podle dostupných archivních materiálů. Sedm let neznali soboty ani neděle, odhadují, že celkem strávili nad svým dílem skoro tři a půl tisíce hodin. A samozřejmě obětovali i nemálo peněz. Ale výsledek stojí za to. Když si oblečou uniformy, nasednou do tančíku a vyrazí na nějakou bojovou přehlídku, pořádně si to užívají.

MapaTank
videoTančík
...
video video

Tančík

Svět tajemných Baltů

Svět tajemných Baltů Historie Pobaltí není tak dlouhá jako dějiny našeho území. Před deseti tisícovkami let tamní území ještě pokrýval ledovec, pak ustoupil a vzniklo Baltské jezero. Z něj nakonec nám známé Baltské moře. Nahlédnout do minulosti Pobaltí nám umožní výstava, kterou připravilo Moravské zemské muzeum. V brněnském Paláci šlechtičen nás čeká řada vzácných nálezů. Například jantar, důležitá součást obchodu už od pravěku. Nebo šperky, které nosily tamní ženy. Při porovnání s těmi, které krášlily ženy velkomoravské, jsou mnohem těžší. Oblíbené šperky dávaly manželé svým ženám i do hrobu. Ale k nim prý přidávali třeba taky motyky. Na výstavě narazíte taky na kamenné baby, které stávaly v posvátných hájích. A prozradíme vám i to, kdy a čí zásluhou jsme měli s Pobaltím nejvíc společného.

MapaSvět tajemných Baltů
videoVýstava o Pobaltí
...
video video

Výstava o Pobaltí

Skleněné figurky

Skleněné figurky K řemeslům, která nás proslavila takřka po celém světě, patří i sklářství. Už od časů Rudolfa II. naši skláři svým umem konkurovali mistrům benátským. Proslavil se náš křišťál, ale taky skleněné korálky a dokonce i figurky. Ty se u nás vyráběly už od 18. století. Ale jejich nejslavnější éru odstartoval až na počátku století dvacátého příchod profesora Jaroslava Brychty na sklářskou školu do Železného Brodu. A na tradici navažují i dnešní skláři. Například Dagmar Hálová, do jejíhož ateliéru se vypravíme do jižních Čech. Předvede nám, jak se figurky vyrábějí dnes, kdy je samozřejmě k dispozici modernější vybavení. V jejích rukách se rodí třeba ovečky, kočičky a spousta dalších zvířátek. A taky andílci a další postavičky, třeba ty do betlémů. Celkem už vyrobila přes tři tisíce figurek.

MapaSkleněné figurky
videoSklářský ateliér
...
video video

Sklářský ateliér

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek Nejmladší přístupnou jeskyní v Moravském krasu je Výpustek. Návštěvníky v ní překvapivě nečekají krápníky, které nechali vylámat například Lichtenštejnové pro svou umělou jeskyni v Lednici, ale zase tu najdou vzpomínky na neobvyklé využití jeskyně v minulém století. Nejprve se tu těžily fosfátové hlíny na hnojivo a kosti pravěkých zvířat pro potřebu cukrovarů. A posléze se jeskyně zalíbila prvorepublikové armádě. Té sloužila jako muniční sklad. Německé armádě později jako továrna na výrobu součástek do leteckých motorů. Do třetice tu pak vybudovala naše lidová armáda velitelské stanoviště pro případ jaderného konfliktu. To všechno si při prohlídce připomeneme a zároveň se dozvíme o jedné záhadě, na jejíž vyřešení tu pořád čekají.

MapaJeskyně Výpustek
videoVýpustek
...
video video

Výpustek

Stopáž29 minut
Rok výroby 2014
 P ST