Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Brandýs nad Labem

Zámek Brandýs nad Labem Zámek v Brandýse nad Labem dnes nepatří k našim nejznámějším památkám, ale v historii rozhodně sehrál svou roli. Zejména v dobách, kdy naší zemi vládl rod Habsburků. Řada z nich na zámku pobývala, kupříkladu císař Rudolf II. nebo císařovna Marie Terezie. Té právě tady v šesti letech dokonce představili jejího budoucího chotě Štěpána Lotrinského. V Brandýse také sloužily dragounské pluky, a ne ledajaké. Proto tu žádnou vzácností nebyly císařské inspekce. Sloužil tu dokonce i náš poslední král Karel I. Rakouský, který na trůn nastoupil v roce 1916. Při prohlídce zámku si jednotlivé osobnosti trochu blíž představíme, prohlédneme si kupříkladu historické zbraně a dozvíme se, jakou roli sehrál zámek v dobách třicetileté války.

MapaZámek Brandýs nad Labem
videoZámek v Brandýse nad Labem
...
video video

Zámek v Brandýse nad Labem

Výstava psacích strojů

Výstava psacích strojů Víte, kdy spatřil světlo světa psací stroj a čí je to zásluha? Pokud ne, tuhle mezeru ve znalostech si můžete doplnit na výstavě psacích strojů v Přerově. Většina exponátů pochází z období první republiky, ale my se vrátíme ještě o něco víc do historie. První patent na stroj umožňující uměle psát písmena letos slaví své třísté narozeniny. Jenže ujala se až padesátá druhá verze před stovkou a čtyřiceti lety k tomu. Kolébkou tohoto vynálezu je Amerika. Při prohlídce výstavy se dozvíme, jak první stroje vypadaly i to, kdo našel odvahu zahájit jejich sériovou výrobu. A taky to, jak moc změnila život žen, které se po zavedení psacího stroje natrvalo zabydlely v administrativě firem. A přidáme další zajímavosti. Třeba tu, že k nejznámějším sběratelům v tomto oboru patří slavný Tom Hanks.

MapaVýstava psacích strojů
videoVýstava psacích strojů
...
video video

Výstava psacích strojů

Křemešník

Křemešník Křemešník patří k nejvyšším vrcholům Českomoravské vrchoviny. Ve 13. a 14. století zaujal místní panstvo především díky zásobám stříbra, které se tu začalo těžit. Ve století šestnáctém pak na jeho vrcholu vyrostla dřevěná kaplička, která ovlivnila další osud vrchu. Podle legendy byla poděkováním pelhřimovského měšťana Matouše Chejstovského za to, že se mu podařilo dostat ze štoly, do které spadl. Kaplička se brzy stala vyhledávaným poutním místem, a tak na jejím místě zhruba po sto letech nechali pelhřimovští vystavět novou, zděnou. A ve století osmnáctém ji pak nahradil barokní kostel obklopený ambity. Nejvíce poutníků k němu přicházelo v dobách, kdy naši zemi zužovala epidemie cholery. Prozradíme vám proč a společně si taky prohlédneme největší chlouby areálu.

MapaKřemešník
videoKřemešník
...
video video

Křemešník

Egon Schiele

Egon Schiele K slavným obyvatelům Českého Krumlova patřil i malíř Egon Schiele. Jeho spojení dodnes připomínalo Schiele Art centrum. Na jaře letošního roku přibude zrekonstruovaný umělcův ateliér. Při jeho prohlídce si připomeneme zdejší pobyt mladého Egona. Z Českého Krumlova pocházela jeho maminka, takže nebylo divu, že si město oblíbil. Po studiích ve Vídni pak dostal od místních měšťanů zdarma nájem domku v hradbách. Jenže soužití brzy dostalo první trhliny. Způsob života Egona i jeho přátel, který za ním přijížděli, byl maloměstským konvencím na hony vzdálen. A matky mladých dívek se brzy začaly bát o jejich počestnost, takže mladý umělec byl rázem bez podpory a brzy taky bez střechy nad hlavou. Časy se změnily a dnešní krumlovští malíře a místo, kde žil, turistům rádi představují.

MapaEgon Schiele
videoAteliér Egona Schieleho
...
video video

Ateliér Egona Schieleho

Nožíř

Nožíř Jaromír Kotěra z Černožic u Jaroměře už jako kluk obdivoval nože. Jenže osud ho zavál na gymnázium a teprve později mu dopřál zakotvit u kovářského řemesla a pustit se do výroby nožů. Jeho specialitou jsou nože zálesácké. Prozradí nám, co všechno je při jejich výrobě důležité. Druhý typ nože, který si pan Kotěra oblíbil, se narodil při osidlování Ameriky. Budeme společně sledovat, co všechno je potřeba udělat, než si nůž může někdo koupit. Dozvíme se třeba to, že při práci s damascénskou ocelí je hodně důležité ohlídat teplotu, na kterou se materiál zahřeje. A až budeme mít hotovou čepel, pustíme se do tvorby střenek, na které pan Kotěra nejraději používá parůžky, kosti nebo různé dřeviny. A Jaromírův bratr Vítek nám na závěr předvede výrobu pouzder na nože.

MapaNožíř
videoNožíř
...
video video

Nožíř

Keltové na Chrudimsku

Keltové na Chrudimsku Na našem území najdeme několik míst, která nám připomínají dobu keltských obyvatel. Většina z nich je na jihu nebo ve středu Čech. Jedno oppidum najdeme ale taky na Chrudimsku, konkrétně v Hradišti. Spoustu zajímavostí o časech více než dva tisíce let minulých se ale dozvíme i na zámku v nedalekých Nasavrkách. V tamní expozici se nemusíme jen dívat, spoustu věcí si smíme vyzkoušet. Tak například mletí obilí. Keltové ovšem taky milovali různé ozdoby, takže se přiučíme i v oboru výroba šperků. A pak se můžeme vydat na naučnou stezku po stopách Keltů. Na ní se dozvíme další zajímavosti o jejich životě. Třeba to, jak se oblékali nebo jak vyráběli mince. A naše putování skončíme v samotném Hradišti a bude nás zajímat, jak vlastně keltské sídliště vypadalo v době, kdy sloužilo každodennímu životu.

MapaKeltové na Chrudimsku
videoPo stopách Keltů
...
video video

Po stopách Keltů

Stopáž33 minut
Rok výroby 2014
 P ST