Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Vraclav

Vraclav Vraclav je dnes nepříliš známou obcí nedaleko Vysokého Mýta. V minulosti se tu ovšem děly významné historické události a sjížděli se sem významní hosté. Podél řeky Trstenice tudy vedla obchodní stezka, po které putovalo zboží i do Orientu. Možná právě proto tu za času knížete Vratislava II., pozdějšího českého krále Vratislava I. vyrostlo velké hradiště. A na něm obvinil přemyslovský kníže Svatopluk svého zástupce Mutinu z rodu Vršovců ze zrady, čímž odstartovalo vyvražďování rodu Vršovců. O pár století se Vraclav proslavila méně pochmurně. Zdejšímu prameni začaly být připisovány léčivé účinky, přicházeli sem poutníci a později taky přijížděli lázeňští hosté. Projdeme si společně vzpomínky na staré časy, k nimž patří kupříkladu kostel sv. Mikuláše.

MapaVraclav
videoVraclav
...
video video

Vraclav

Karnevalové masky

Karnevalové masky Blíží se čas masopustního veselení a to se nikdy neobejde bez masek. K průvodu patří medvěd, Žid i rozverná a neposedná kobylka. Tyhle masky si můžete pořídit v Zákupech na Českolipsku, kde je vyrábí dnes jediný producent kompletního papírového masopustního a karnevalového sortimentu nejen v České republice, ale v celé Evropě. Tahle tradice se v Zákupech zrodila už na konci 19. století. V nabídce bychom tu v průběhu desítek let našli kromě masek taky lampiony, a dokonce i prvomájová mávátka. Pokud chcete vědět, co a jak se vyrábělo za časů našich babiček nebo maminek, určitě si na své přijdete v nedávno otevřeném muzeu. Sešly se v ní hotové poklady, třeba sádrová forma německé ocelové helmy. A nahlédneme taky do výroby, kde je pořád, hlavně v sezóně, rušno.

MapaKarnevalové masky
videoMuzeum masek
...
video video

Muzeum masek

Poklad u Slavkova

Poklad u Slavkova Legendární bitva tří císařů nedaleko Slavkova pro všechny představuje především velkou válečnou vřavu s mnoha mrtvými a raněnými. Pro milovníky tajemna a pokladů je ale dodnes taky trochu výzvou. Traduje se, že 2. prosince 1805, ve chvíli, kdy bitva už byla téměř rozhodnutá, padl v ruském táboře rozkaz ukrýt poklad. Odborníci nejčastěji hovoří o soudcích se zlatými a stříbrnými mincemi, zřejmě velkých tak, aby každý unesl jeden voják. Ale zatím se nikomu nepodařilo tenhle ohromný poklad najít. A že pokusů bylo nemálo. My se na slavkovské bojiště vypravíme ve společnosti mužů, kteří se o to pokoušejí. Dozvíme se, podle čeho zjišťují, kde by ono bohatství mohlo být zakopané, kolik své touze získat ho věnují času a budeme se zajímat i o to, proč se zatím nikomu nepoštěstilo.

MapaPoklad u Slavkova
videoPoklad na slavkovském bojišti
...
video video

Poklad na slavkovském bojišti

Chodská keramika

Chodská keramika Ještě na konci 19. století na Chodsku vyráběli především užitnou keramiku. Pak ale region začali objevovat turisté a místní hrnčíře napadlo, že hezkým suvenýrem pro ně by mohly být zdobené hrnečky, talířky a další dekorativní předměty. A začali hned vymýšlet vzory. Traduje se, že to bylo právě v době, kdy v kraji pobýval na svatební cestě Alfons Mucha a ten poradil, že vhodnou inspirací by byly rostliny nebo chodské kroje. A stejného názoru byl prý i spisovatel Jindřich Šimon Baar. A tak malíři začali navrhovat a chodská keramika začala dobývat svět. Její výrobě a zdobení se věnuje taky Květa Korečková. Narodila se v Chlistově, pak žila v Praze, ale na rodnou usedlost se vrátila a vybudovala dílnu. Nechá nás nahlédnout a my se třeba aspoň trochu v oboru přiučíme.

MapaChodská keramika
videoChodská keramika
...
video video

Chodská keramika

Zámek Mělník

Zámek Mělník Vím, kde se stýká, tam u Mělníka…“ Nejspíš všichni milovníci lidovek i zeměpisu vědí, že tam se potkávají Labe s Vltavou. Krásný výhled na spojení nejznámějších českých řek se nabízí obyvatelům i návštěvníkům mělnického zámku, který si společně prohlédneme. Dopřejeme si samozřejmě krátkou výpravu do historie a dozvíme se mimo jiné to, kdy se zdejšími zámeckými pány stali příslušníci jednoho z našich nejstarších žijících šlechtických rodů. Nebudeme vás napínat, určitě víte, že mluvíme o rodu Lobkowiczů, který má své kořeny už v časech Václava IV. Povíme si, jaký osud potkal zámek i panstvo v minulém století a pak se zaměříme na současnost. K té patří nejen obnovené zámecké komnaty a sály, ale taky po staletí udržovaná tradice vinařská.

MapaZámek Mělník
videoZámek Mělník
...
video video

Zámek Mělník

Výstava domečků pro panenky

Výstava domečků pro panenky Myslíte si, že domeček, do kterého mohou dívenky ukládat své panenky, jsou vymožeností posledních desítek let? Omyl, na výstavě v muzeu v Jílovém u Prahy se dozvíme, že nejstarší malé obydlí pro malé slečny objevily archeologové už ve starém Egyptě. Konkrétně pak v hrobě královského kancléře v Thébách. Další zmínku o tomto doplňku bychom našli v 16. století, kdy jeden velmi luxusní domeček nechal zhotovit bavorský vévoda Albrecht V. pro svou dceru. Jenže jí ho nedal a raději si ho nechal ve sbírce. Sběratelskou kuriozitou byly domečky i v Anglii. A to ještě v 19. století. Abychom nezůstali u teorie, jeden anglického původu z té doby si taky prohlédneme. A vedle něj řadu dalších vzácností. Vedle domečku taky kočárky a chybět nemohou ani panenky.

MapaVýstava domečků pro panenky
videoDomečky pro panenky
...
video video

Domečky pro panenky

Stopáž31 minut
Rok výroby 2014
 P ST