Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozhledna v Dlažově

Rozhledna v Dlažově Krásný výhled po krajině jihozápadních Čech, ale taky té za bavorskou hranicí si dopřejeme z rozhledny v Dlažově. Veřejnosti byla zpřístupněna teprve na samém začátku letošního roku, na to, jak se z těchto míst do kraje, vzpomínají ale už pamětníci. Kdysi tu totiž stávala vojenská hláska, jenže ta v padesátých letech vzala za své. Místním to nedalo a po letech se pustili do vybudování její náhrady. Pokud se budete chtít porozhlédnout i po dalších zajímavostech v okolí, vydejte se k Dobré Vodě. Čeká vás tam pramen se zázračnými účinky. Nejen, že se o ní vypráví v pověstech, ale záznamy o jejích léčivých schopnostech byste našli i v historických knihách. Křížové cesty nás od kapličky, která pramen ukrývá, dovede do Pocínovic, kde si připomeneme velkou chodskou vzpouru.

MapaRozhledna v Dlažově
videoRozhledna u Dlažova
...
video video

Rozhledna u Dlažova

Starý Egypt v Olomouci

Starý Egypt v Olomouci Do doby starého Egypta se přeneseme na unikátní výstavě v Olomouci. Po letech se tam vrátily poklady ze sbírek arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského. Ten sloužil v Olomouci na počátku 20. století jako velitel pluku a když v roce 1908 zakoupil v Egyptě soubor archeologických nálezů, záhy je daroval muzeu v hanácké metropoli. Mezi exponáty jsou rakve, pohřební výbava, ale taky předměty připomínající každodenní život lidí. Nechybí ani naše zřejmě nejznámější a nejzachovalejší mumie „Haruška“. Při procházce mezi starodávnými předměty se dozvíme i mnohé o tom, jak se ve starém Egyptě žilo i o tom, jakou představu měli jeho obyvatelé o posmrtném životě. Víte třeba, proč se báli Velké požíračky?

MapaStarý Egypt v Olomouci
videoEgyptské archeologické nálezy
...
video video

Egyptské archeologické nálezy

Zámek Červený Hrádek

Zámek Červený Hrádek V Jirkově vás pozveme do Červeného Hrádku. Nenechte se zmást, není to hrad a není ani červený. Hradem býval ve středověku a tehdy zářila do daleka jeho karmínová fasáda. A i když ho pánové z rodu Hrzánů z Harasu v polovině 16. století proměnili v zámek a fasádě dali barvu žlutou, jméno mu zůstalo původní. Projdeme se zámeckým parkem, kde se potěšíme například pohledem na sochy Jana Brokoffa, který tu působil, a zavítáme samozřejmě i do komnat a sálů. V tom největším, kterému se říká rytířský, nás přivítají sochy s výjevy z antických bájí. A nemineme ani salon, kde se před druhou světovou válkou sešel Konrad Henlein s britských diplomatem Waltrem Runcimanem. Jejich schůzka tehdy předznamenala Mnichovskou dohodu.

MapaZámek Červený Hrádek
videoČervený Hrádek
...
video video

Červený Hrádek

Sklář

Sklář Lásku ke sklu daly zřejmě Jindřichovi Češkovi z Janova nad Nisou už sudičky do vínku. Jako malý kluk si rád hrál s různými sklíčky a kamínky, které měl doma jeho bratr. Ten se učil mačkářem a nakonec u skla zakotvil i mladší Jindřich. Věnuje se mu už tři desítky let a vyzkoušel nejrůznější technologie, mačkání u pece, výrobu varného skla i tažení skleněných květin. Předvede nám, jak tvoří s pomocí kleští požadované tvary ze skleněných trubiček. A přidá taky některá svá vylepšení, třeba zdobení kamínků plátkovým stříbrem nebo malování kytiček skleněnými nitěmi, které pak schovává pod vrstvu skloviny. Dozvíme se, k čemu všemu kamínky, které vytváří, mohou sloužit. A pokud byste chtěli vidět mistra skláře při jeho práci, prozradíme vám, kam se za ním můžete vypravit.

MapaSklář
videoSkleněné kameny
...
video video

Skleněné kameny

Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů Pohled z výšky korun stromů si nikdo z nás moc často nedopřává. Jednou z příležitostí to napravit je Stezka korunami stromů, na kterou se vypravíme na Lipně. A na co se máte připravit? Po lávce postupně vystoupáme až do výšky čtyř desítek metrů. A budeme si užívat patřičného nadhledu a taky se dozvíme spoustu zajímavostí. Na různých zastávkách nás čekají panely s informacemi o přírodě. Tušíte kupříkladu, kolik tužek se vyrobí z jednoho cedrového stromu? Cestu nám zpříjemní i několik zastávek adrenalinových. Uvidíme Novohradské hory, při dávce štěstí i Alpy, Lipenskou přehradu, ale taky zblízka šišky. A dopřát si můžeme i zážitek v podobě jízdy na nejdelším českém suchém tobogánu, který nás z oblak vrátí zase zpátky na zem. Zajímavostí je, že užít si tu můžete i koncert, a dokonce večerní.

MapaStezka korunami stromů
videoStezka korunami stromů
...
video video

Stezka korunami stromů

Muzeum skla a bižuterie

Muzeum skla a bižuterie Skleněné korálky z Jablonecka proslavily místní mistry po celém světě. Používaly a stále používají k výrobě nejrůznějších šperků a ozdob. Své místo ale taky našly na malých taštičkách nebo kabelkách, které se hodily při slavnostních příležitostech. Tisícovku kabelek nejrůznějších tvarů a se zdobením různých vzorů si teď můžete prohlédnout na výstavě v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie. Nejstarší pocházejí z počátku 19. století a těm nejmladším je sotva pár desítek let. Dozvíme se, jaké tvary kabelky měly, jak vypadala jejich výroba a připomeneme si taky tvorbu výtvarnice Jarmily Hlavové. Je autorkou podoby víc než poloviny vystavených exponátů, celkem za svou kariéru navrhla dva tisíce modelů a za mnohé z nich získala medaile na mezinárodních výstavách. Dozvíme se ale i to, že k výrobě kabelek se používaly korálky nejen skleněné, ale taky dřevěné a plastové.

MapaMuzeum skla a bižuterie
videoPerličkové kabelky
...
video video

Perličkové kabelky

Stopáž31 minut
Rok výroby 2014
 P ST